Eğitim Genel Güncel

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Kayıt ve kayıt Yenileme Tarihleri

Açık Öğretim Lisesi okumak isteyen ve kayıt yenilemek isteyen öğrencileri ilgilendiren ilk kayıt ve kayıt yenileme tarihleri beli oldu. Yayımlanan takvime göre kayıt işlemleri gerçekleştirmek isteyen adaylar “2021 AÖL kayıtları..

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Kayıt ve kayıt Yenileme Tarihleri

Açık Öğretim Lisesi okumak isteyen ve kayıt yenilemek isteyen öğrencileri ilgilendiren ilk kayıt ve kayıt yenileme tarihleri beli oldu. Yayımlanan takvime göre kayıt işlemleri gerçekleştirmek isteyen adaylar “2021 AÖL kayıtları ne zaman başlıyor?” sorusuna googlede arama yapıyor.  İşte 2021-2022 Açık Öğretim Lisesi AÖL kayıt ve kayıt yenileme takvimi bilgileri son kamu haber sitemizde

 

 

2021 AÖL KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Açık Öğretim Lisesi 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı 1. dönem ilk kayıt başvuru tarihleri 06 Eylül 2021- 03 Ekim 2021 tarihleri arasında olacak.

Mazerete bağlı ilk kayıt başvuruları 04 Ekim, 08 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

 

AÖL BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrenci; öncelikle T.C. kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara sınav ücretini yatıracaktır. Sınav ücretini yatıran aday öğrenci, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek ilk kayıt için gerekli evraklarını teslim ederek ön kaydını yaptıracaklardır.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri eksik evrakı ve evrakında eksik bilgi olan öğrencilerin ilk kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik belgeyle işlem yapmayacak.

Eksik belge ve bilgiyle ilk kayıt alan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, öğrencinin ilk kayıt evrakındaki eksik belge ve bilgileri tamamlamakla yükümlüdür. Yeni kayıt süresince eksik evrakları tamamlamayan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, eksik evrak veya eksik bilgi ile almış olduğu öğrencinin ön kaydını ilk kayıt işlemlerinin bitiminden sonra silecektir.

 

AÖL İLK KAYIT SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

2021 yılında, bir dönem için ilk kayıt sınav ücreti olarak 50 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına 10 TL olarak belirlenmiştir. (50 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacaktır. 10 TL ise halk eğitim merkezi okul aile birliği banka hesabına yatırılacak veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Ücreti), 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

İlk kayıt için yatırılan sınav ücreti, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın gerçekleşmesini engeller. Bunun için sınav ücretinizi doğru T.C. kimlik numarasına ve hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Aöl sınavına girmek isteyen öğrenciler her dönem için “sınav ücretini” ödemek zorundalar.

 

AÖL’DE MEZUN OLMAK İÇİN KAÇ PUAN LAZIM?

Aöl toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri olması,

Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir.

Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ”ortak”,

80 kredi ise ”alan” kredisi olması,

Alansızlar için: 120 kredi ”ortak”, 72 kredi ise ”seçmeli” derslerden tamamlanması gerekiyor.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL