Genel Eğitim Güncel

ALES başvuruları başladı 2022 / ALES sınav tarihi ne zaman? / ALES başvuru ücreti ne kadar?

ÖSYM’nin düzenlediği, akademik personel ve lisansüstü eğitim için girilen ALES 2022 sınavının başvuruları başladı. Detaylar son kamu haber sitemizde… ALES’in önemi nedir ? Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi,..

ALES başvuruları başladı 2022 / ALES sınav tarihi ne zaman? / ALES başvuru ücreti ne kadar?

ÖSYM’nin düzenlediği, akademik personel ve lisansüstü eğitim için girilen ALES 2022 sınavının başvuruları başladı. Detaylar son kamu haber sitemizde…

ALES’in önemi nedir ?

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES’e girmek gerekiyor. Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES’e girme zorunluluğu bulunuyor.

 

ALES BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

 

ALES için başvurular 24 Haziran 2022 tarihinde başladı ve 4 Temmuz 2022 tarihine kadar devam edecek. Sınava girmek isteyen adayların bu tarihler arasında başvurularını tamamlamış ve sınav ücretini ödemiş olması gerekiyor.

 

ALES SINAV TARİHİ NE ZAMAN?

21 Ağustos 2022 pazar günü yapılacak.

 

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava girmek isteyen adaylar belirtilen başvuru tarihleri arasında ÖSYM merkezlerinden ya da ÖSYM başvuru merkezlerinden başvuru yapabilir. Ayrıca Aday İşlemleri Sistemi olan https://ais.osym.gov.tr adresinden de başvuru yapılabilir.

 

ALES BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Sınav başvuru ücreti 185 TL.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL