Analistlere tarafından Bitcoin fiyat tahminleri nelerdir? Bitcoin tekrar yükselecek mi? Bitcoin’e yatırım yapmalı mıyım? Bitcoin şu anda iyi bir yatırım mı?

Analistlere tarafından Bitcoin fiyat tahminleri nelerdir? Bitcoin tekrar yükselecek mi? Bitcoin’e yatırım yapmalı mıyım? Bitcoin şu anda iyi bir yatırım mı?
Yayınlama: 12.10.2022
Düzenleme: 12.10.2022
45
A+
A-

Analistlere tarafından Bitcoin fiyat tahminleri nelerdir? Bitcoin tekrar yükselecek mi? Bitcoin’e yatırım yapmalı mıyım? Bitcoin şu anda iyi bir yatırım mı?

Bitcoin 2021’de oldukça iyi bir yıl geçirdi ancak 2022’nin başlangıcında BTC’nin önemli seviyelerde düştüğü görüldü. Hem fiyat hem de piyasa değeri açısından en büyük kripto para olan BTC ile bu, herhangi bir potansiyel kripto para yatırımcısının bakması gereken bir şey. 2022 için bitcoin fiyat tahminleri nelerdir? Hadi bir bakalım.
 

Bitcoin’in yakın tarihi

Ekim ve Kasım 2021, BTC için gerçek bir patlama zamanıydı ve bu nedenle, kripto para birimi için genel bir patlama zamanıydı. Eylül ayının sonundan başlayarak, kripto lideri, önceki rekorları kırdığını gören ve 10 Kasım’da gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.789.63 $’a ulaşan uzun bir boğa koşusuna devam etti. Bunu bir bağlam içine koymak için, kripto paranın fiyatı Temmuz ayında 30.000 doların altına düştü ve 19 Mayıs’taki Büyük Kripto Günü Çöküşünden bir iyileşme sağlamak için mücadele etti. Bitcoin blok zinciri.  Bitcoin kadar büyük bir varlığın üç ay içinde iki katından fazlasına çıkması oldukça büyük bir başarı ancak bir dezavantajı vardı. Yükselişi, Covid-19’un Omicron varyantına ilişkin küresel piyasa endişeleriyle şiddetlenen kaçınılmaz bir düşüş izledi. Yıl sonunda, kripto para 46.306,45 dolardan işlem görüyordu ve bu da iki aydan kısa bir sürede yaklaşık %33’lük bir düşüşü temsil ediyordu. Fiyat düşmeye devam etti ve 21 Ocak öğleden sonra itibariyle BTC, yılın başından bu yana %16’dan fazla bir düşüşle yaklaşık 38.630 $’dan alınıp satıldı ve şimdiye kadarki en yüksek seviyesinden %40’tan fazla düştü. 10 Kasım 2021. Düşüş sona ermedi ve 24 Ocak sabahı bitcoin 33.184.06 dolara düştü, bu yılın en düşük seviyesi. O zamandan beri, bir iyileşme var. BTC ticaretini 4 Şubat’ta 40.000 doların üzerinde gören yükseliş ivmesi, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesiyle dururken, Mart daha iyi zamanlar gördü. Bankacılık devi Goldman Sachs’ın insanların tezgahta bitcoin ticareti yapmasına izin vereceği haberi gibi olayların bir kombinasyonu, ABD başkanı Joe Biden’in ABD hazinesine ve diğer departmanlara “sonuçlarının etkilerini ele almaya” çağıran yürütme emriyle birleşti. Büyüyen dijital varlık sektörü ve tüketiciler, yatırımcılar, işletmeler ve adil ekonomik büyüme için finansal piyasalardaki değişiklikler”, kripto para birimini çevreleyen artan bir güven olduğu anlamına geliyordu. Bitcoin, kripto söz konusu olduğunda piyasanın çok başında olduğu için, artan pozitiflikten faydalanabildi ve 31 Mart’ta 47,177,76 dolarda kaldı. Bu, sonuçta 2021’in sonundan itibaren %2’nin biraz altında bir artış olduğu ve BTC’nin bir bütün olarak kripto pazarından daha iyi performans gösterdiği anlamına geliyordu.  2022’nin başlarında, insanların daha az parası olduğu için piyasalar daraldı, bu nedenle kripto para birimi gibi risklere harcayacak daha az şey vardı. Muhtemelen bitcoin ile en iyi bağlantılı olan teknoloji ağırlıklı borsa Nasdaq, borsanın toplam değerinin en yüksek noktasından %10 düştüğü sözde düzeltme bölgesine girdi. Bu da, Bitcoin’in yılın başında oldukça büyük kayıplar almasına neden oldu. Kripto paranın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.789.63 $’ın 10 Kasım gibi yakın bir zamanda gerçekleştiğini hatırlarsak, Ocak ayının sonundaki düşüş oldukça endişe vericiydi. O zamandan beri Nasdaq tekrar yükseldi, bu BTC için iyi bir haber.
 

Pazar ve düzenleme

Ocak ayında BTC’deki düşüşün arkasındaki en büyük endişelerden biri, kripto para piyasasını bir bütün olarak nasıl etkileyeceği. Bitcoin, halkın gözünde kripto ile o kadar eş anlamlıdır ki, bitcoin olmayan herhangi bir kripto paraya altcoin (yani, bitcoin olmamakla tanımlanır) denir, BTC’deki herhangi bir fiyat değişikliğinin piyasa üzerinde bir etkisi olacaktır. Genel olarak. Bitcoin, şimdiye kadarki 2022 performansı açısından pazarın biraz ilerisinde, bu da diğer kriptoların çok uzak olmayan bir gelecekte daha fazla kazanç elde etmesinin tamamen mümkün olduğu anlamına geliyor. Yani bu aşamada varsayım, yani bu hipotezin doğru olup olmadığını görmek için önümüzdeki haftalarda ve aylarda piyasanın nasıl performans gösterdiğine bakmamız gerekecek.
Özellikle ABD’deki düzenleyici ortam, 2022’de bitcoin’e ne olacağı üzerinde de bir etkiye sahip olabilir. Aralık 2021’de altı kripto CEO’su Temsilciler Meclisi finansal hizmetler komitesinin önüne çıktı ve düzenleme konusunda “biraz netliğe” ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu yıl dileklerini gerçekleştirebilirler. Mart ayında Başkan Biden, ABD hükümetinin gözünde kripto para biriminin ve buna bağlı olarak bitcoin’in düzgün bir şekilde düzenlenebileceğini ve bir yeraltı suç dünyasına ait olarak görülemeyecek bir şey olduğunu şiddetle belirten bir yürütme emri yayınladı.
19 Ocak’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler, 2022’de düzenlemenin getirilmesini umduğunu söyledi ve gazetecilere şunları söyledi: halk savunmasız.” Düzenleme gelirse, bu güven ve istikrara yol açabilir.
Ek olarak, şu anda enflasyon oranı yükselirken, faiz oranlarının da yükseldiğini görebiliriz. Bitcoin enflasyona karşı bir önlem olarak görülse de, muslukların kapatılması aynı şekilde yatırımcıların paralarını BTC’ye yatırma konusunda daha temkinli olmalarına yol açabilir. Şu anda işler olumlu yönde ilerlerken kripto para birimleri bir anda tersine dönebilir. Bitcoin bahçedeki en büyük köpek olduğu için, bu tür şeylerden bağışık olduğu anlamına gelmez.

Korku ve açgözlülük

Bitcoin fiyat analizi için önemli bir ölçüt, “korku ve açgözlülük endeksi” dir. Almanya, Hamburg’dan Gregor Krambs ve iş ortağı Victor Tobies tarafından bir araya getirilen endeks, bitcoin fiyatının ne olduğuna, piyasadaki genel hareket yönüne, sosyal medya duyarlılığına ve BTC’nin genel hakimiyetine bakıyor ve Paritenin yatırımcıların açgözlülük veya korku tarafından motive edildiğini düşünmesine bağlı olarak sıfır ile 100 arasında işaretleyin.
24 Ocak 2022 itibariyle endeks çok düşük bir 13’e düştü ve bu da piyasanın aşırı korku tarafından motive edildiğini gösteriyor. Ancak bu, 23 Ocak’ta korku ve açgözlülük skoru 11 olduğundan, bir tür toparlanmayı temsil ediyordu. Bir tür bağlam için, Aralık 2020’nin başlarında, endeks 90’lardaydı ve bu, insanların aşırı açgözlülük tarafından motive edildiğini gösteriyordu. Endeksin 24 Ocak’taki kadar düşük olduğu son kez, altı aydan biraz daha uzun bir süre önce, 21 Temmuz 2021’de, kripto para 30.000 doların altına düştüğünde ve piyasanın toparlanmasıyla ilgili belirsizliğin hala tüccarların kafasında dönüp dolaşıp skoru belirlediği zamandı. 10’da. Endeks sıralamasında bir miktar toparlanma oldu ve 9 Şubat’ta “nötr” 54’e ulaştı ve 22 Şubat’ta korkunç 20’ye düştü. Mart ayı başlarında tarafsız bir konuma dönüş görüldü, tekrar düşmeden önce 2 Mart’ta 52’ye ulaştı. Ayın sonuna doğru işler tekrar düzeldi ve 28 Mart’ta 60’a ulaştı – açgözlülük anlamına geliyor – 31 Mart’ta 52’ye geri kaymadan önce.
 

Bitcoin fiyat tahminleri

Peki, 2022 için bitcoin fiyat tahminleri ne olacak? 13 Ocak’ta, İsviçre bankası SEBA’nın CEO’su Guido Buehler, genel tahminin kripto paranın o sırada bir düşüş olan şeyi kurtarması olduğunu söyledi. BTC’nin 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin tamamen mümkün olduğunu söyledi ve İsviçre, St Moritz’deki Kripto Finans Konferansı’na şunları söyledi: “Dahili değerleme modellerimiz şu anda 50.000 ila 75.000 dolar arasında bir fiyat gösteriyor. Bu seviyeyi göreceğimizden oldukça eminim. Soru her zaman zamanlamadır.
“Kurumsal para muhtemelen fiyatı yukarı çekecek. Tam denetimli bir banka olarak çalışıyoruz. Yatırım yapmak için doğru zamanı arayan varlık havuzlarımız var.”
Ayrıca bir röportajda mevcut seviye etrafında konsolidasyonun kısa ve orta vadede o kadar da kötü bir şey olmayabileceğini söyleyen Bloomberg analisti Mike McGlone var. Dedi ki: “Bence bitcoin 100.000 dolara gidiyor, bu sadece talep ve benimsemede bilinen bir artış olan azalan arzın yörüngelerini izleyerek bir zaman meselesi. Bence biraz fazla spekülatif, aşırı oldu. “İşte şimdi 40.000 dolar civarındayız; oldukça uzun bir boğa piyasası içinde çok rahat bir bölgede görünüyor.” 2022 için görünümü ve bitcoin fiyat tahmini hakkında konuşan McGlone, bu yıl bitcoin’in “riskli” bir varlık olmaktan “risksiz” bir varlık haline geldiğini ve teminat olarak altının yerini alacağını düşündüğünü söyledi. Burada 40.000 dolar civarında iyi bir temel oluşturduğunu ve 100.000 dolara doğru hızlanmasının daha olası olduğunu düşünüyorum” dedi.  Ocak ayının başlarında, Goldman Sachs’tan Zach Pandl, 100.000 $’ın 2022’de bitcoin için belirgin bir olasılık olduğunu savundu. Reuters, ondan bir not bildirdi: “Bitcoin, yalnızca bir ‘değer deposu’ – ve dijital varlığın ötesinde uygulamalara sahip olabilir. piyasalar Bitcoin’den çok daha büyük – ancak piyasa kapitalizasyonunu altınla karşılaştırmanın, Bitcoin getirileri için makul sonuçlara parametreler koymaya yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.” Bitcoin’in değer deposundaki payı katlanarak artarsa ​​madalyonun 100.000 dolara ulaşabileceğini hissetti. Goldman Sachs’a notun bir kopyasını bize gönderip gönderemeyeceklerini sorduk, ancak henüz bir yanıt alamadık.  Bu arada, Mart ayında, de Vere grubu CEO’su Nigel Green, Forbes’a Bitcoin büyümesinin yakında sona ereceğini göz ardı etmeyeceğini söyledi ve şunları söyledi: “Artık önemli 50.000 dolar seviyesine yaklaşıyor. Aynı zamanda bu önemli fiyat işaretçisi üzerinden yükselirse, kripto FOMO’nun devreye girmesiyle mevcut boğa koşusunun aşırı güçlenmesini bekliyoruz – genellikle bitcoin fiyatı yükseldiğinde olduğu gibi.”

Bitcoin tekrar yükselir mi?

Son olarak, biraz farklı bir şey deneyelim ve fiyat tahmini web sitesi Gov Capital’in neler söylediğine bakalım. Bu site, her an değişebilen bir BTC fiyat tahmini yapmak için bir algoritma kullanır ve ayrıca en düşük tahmin, en yüksek tahmin ve ortalama bir tahmin kullanarak bahislerini bir şekilde korur. Bitcoin yatırımcıları için potansiyel iyi haber – eğer sitenin bitcoin tahminlerine güvenmeye istekliyseler – bu yılın ilerleyen zamanlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması için küçük bir olasılık var.   En olumsuz tahmin, BTC’nin Nisan başında 41.088$’a kadar düşeceğini söylüyor ve site, yaz başındaki ticaretin büyük bir kısmını 40.000$’ın altında harcaması gerektiğini tahmin ediyor; ancak Ağustos’ta bir geri dönüş olacağını ve yükselişin hızlandığı Kasım’da 50.000 doları kırabileceğini ve yılı 50.804,57 dolardan kapatacağını söylüyor. Öte yandan, ortalama tahmin, Nisan ve Mayıs aylarında 50.000 doların üzerinde kısa baskılar yaparak Haziran ayında düşüşe ve Ağustos ayında ilerlemeye devam ettiğini görüyor. Kasım ayının ortasında kısa bir süre için 60.000 doları aşmalı, ancak daha sonra 2022’yi 59.770.08 dolardan kapatmak için bir miktar gerilemeli. Yine de en iyimser tahmine bakarsak, bazı bitcoin yatırımcılarının neden heyecanlandığını görebiliriz. Site, BTC’nin Nisan ayında sürekli olarak 50.000 doları aşabileceğini ve bu seviyeyi aştığı Ağustos ayına kadar 60.000 dolar arasında işlem görebileceğini söylüyor. Kasım ayında boğalar serbest kalacak ve 9 Kasım’da 70.518.66 $’lık potansiyel yeni bir rekor fiyata ulaşabilir. Ancak bundan sonra, kripto para biraz düşecek ve yılı 68.735.59 dolardan kapatacak. Dikkat edilmesi gereken birkaç son nokta. İlk olarak, tahminler genellikle yanlıştır. 100.000 dolardan bitcoin ticareti yapma fikrinin, hem yatırımcıların hem de analistlerin bir süredir heyecan duyduğu bir şey olduğunu belirtmek önemlidir, bu nedenle, özellikle sabırlı olduğumuzda, bazı hüsnükuruntuların olması tamamen mümkündür. BTC’nin son zamanlardaki düşüş durumunu ve yakın gelecekle ilgili netlik eksikliğini göz önünde bulundurun. İkincisi, bitcoin kripto para ekosisteminde çok önemli bir yere sahip, bu nedenle kripto paranın önümüzdeki yıldaki performansı kesinlikle çok önemli. İyi giderse, kripto para birimi çiçek açabilir ve kötü giderse yaklaşan bir düşüşe bakıyoruz. Amerikan yetkililerinin de düzenleme getirip getirmediğini ve nasıl getirdiğini görmemiz gerekecek, çünkü bunun kaçınılmaz olarak bitcoin’in geleceği üzerinde bir etkisi olacaktır. İşler hala oldukça belirsiz olduğundan, bekleyip görmemiz gerekebilir.
 

Bitcoin tekrar yükselecek mi?

Neredeyse mutlaka olacak (aslında biz yazdıkça böyle oluyor gibi görünüyor) ama bu aşamada bilmediğimiz şey daha ne kadar yükselmeye devam edeceği ve hangi seviyeye yükseleceği.
2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana, bitcoin’in dört yıllık döngülerde çalıştığını ve 2014 ve 2018’de acı verici kayıplar verdiğini unutmayın. Teorik olarak, bu 2022’nin bir sonraki olacağı anlamına geliyor, ancak bazı analistler boğa döngülerinin uzadığına ve bir kripto kışından bahsetmek için erken olduğuna inanıyor. Yine de haklı olacaklarının garantisi yok.

Bitcoin’e yatırım yapmalı mıyım?

Bu, piyasa anlayışınıza ve almak istediğiniz risk miktarına bağlı olarak yalnızca sizin yanıtlayabileceğiniz bir şeydir. Bitcoin için büyük bir büyümenin birkaç yıl sürebileceğini ve zirvelerin yanı sıra düşüşlerle de başa çıkmaya hazır olmanız gerektiğini unutmayın; Her zamanki gibi hem BTC hem de genel olarak kripto piyasası hakkında kendi araştırmanızı yapmanız gerekecek. Unutmayın, bitcoin çok değişken olabilir ve fiyatlar hem düşebilir hem de yükselebilir ve asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız.

Bitcoin şu anda iyi bir yatırım mı?

Olabilir. Her şey madalyonun kısa ve orta vadede nasıl hareket ettiğine bağlı. Yükselmeye devam ederse, bu piyasa güveninin olduğunu gösterir. Öte yandan, tekrar düşmeye başlarsa, o zaman bu, bir süre beklemenin daha iyi olabileceği anlamına gelir. Bitcoin bir varlık olarak hala inanılmaz derecede genç, sadece 13 yaşında. Düzenlemeyi çevreleyen hala çok fazla belirsizlik var ve BTC’yi dünyanın en büyüğü olarak yerinden eden başka bir kripto para biriminin gelip gelemeyeceği.
Tahminler olumlu görünse de, kripto para fiyat tahminleri genellikle yanlıştır, bu nedenle kendi araştırmanızı yapmanız, fiyatların düşebileceği kadar yükselebileceğinin farkında olmanız ve asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamanız gerekir.
 
 
 


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Onur Akın dedi ki:

    2022’deki yeni taç salgını para kazanmayı giderek zorlaştırıyor!. Resmi bir iş bulmanın yanı sıra, çevrimiçi para kazanmak birçok insan için yarı zamanlı bir gelir kaynağı olmaya başladı ama kiripto para hala belirsizliğini koruyor

  2. Emrullah ataç dedi ki:

    düşüş trendinde olsa ben alırım umarım düşer fırsat olur almaya

  3. Deniz Kale dedi ki:

    perişan eti bu koinler bizi yaw dışarıya çıkacak yuzumuz kalmadı 🙁