Bingöl’de 5.9 büyüklüğünde deprem oldu..

Bingöl’de 5.9 büyüklüğünde deprem oldu..
Yayınlama: 14.06.2020
28
A+
A-

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde saat 17.24’te 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldi ve  çevredeki birçok ilden hissedildi.

Deprem Doğu Anadolu, Güneyoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de hissedildi.
17.24’te meydana gelen 5,8’lik depremin ardından 18.09’a kadar 8 artçı sarsıntı daha meydana geldi.
Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ;
5.5 ve 5 civarında artçı şoklar olabilir. Dolayısıyla bölge halkının uyarılması gerekir ki hasarlı binalara girmesinler.Daha büyük bir deprem beklenir mi?Bölge fay yapıları açısından stabil bir yer değil. Daha büyüğü konusunda bir şey söylememiz mümkün değil. O bölgeye yakın alanlarda her zaman yıkıcı depremler beklenebilir. Arkasından daha büyük bir deprem gelir mi bunu bilemeyiz bununla ilgili elimizde bir ölçü birimi cetvel yok.
 
Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık da meydana gelen depremlerle ilgili önemli bir uyarı yaptı.
“17.24 – 5,7 Büyüklük, 17.34 – 4,6 Büyüklük, 18.09 – 4,7 Büyüklük. Bir deprem fırtınasına benziyor, kesinlikle bölgedeki kerpiç evlere girilmemeli. Valilik ve Afad’dan gelecek uyarılar izlenmeli. Kızılay Afet ekiplerimiz bölgeye intikal etti.”
 
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Karlıova ilçesinde meydana gelen 5,8 büyüklüğünde depreme ilişkin açıklama yaptı. Ekinci, “Karlıova’nın Kaynarpınar köyündeki gözetleme kulesinde hasar meydana geldi, 3 güvenlik görevlisi yaralandı. “Yedisu ilçesinin Elmalı ve Dinarbey köylerinde 10 evimizde çökme var. Çok şükür şu ana kadar can kaybı haberi almadık. Bölgede ölü bilgisi yok şu anda.”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter‘dan yaptığı açıklamasında: “Bingöl-Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğünde depremde Valimizden aldığımız ilk bilgiye göre Karlıova-Kaynarpınar J.Krk.K.lığı nöbet kulesi yıkılmış, 1 Güvenlik Korucumuz göçük altında kalmış, 2’si de hafif şekilde yaralanmıştır. Köylerimizde tarama devam etmektedir.”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da ilk açıklaması geldi: “Bingöl Karlıova’da meydana gelen ve çevre illerimizden hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimiz inceleme yapmak üzere bölgeye sevk edilmiştir. Süreci yakından takip ediyoruz.”

 
Daha fazla haber için sonkamuhaber.com takip etmeyi unutmayınız

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.