Borsada Kazanmak mı? Kaybetmek mi ? (Borsada Yatırımcı karakteri)

Borsada Kazanmak mı? Kaybetmek mi ? (Borsada Yatırımcı karakteri)
Yayınlama: 07.09.2023
Düzenleme: 07.09.2023 09:50
166
A+
A-

Borsada işlem yapmayı seven bir toplum var ve her geçen gün bu sayı artıyor kaybedenler ve kazananlar diye ayrılıyor ama şu zamanda çoğu yatırımcı kaybediyor gerek bilgisi olsun gerek bilgi sahibi olmadan işlem yapanlar olsun borsa düştükçe panik edenler oluyor iste burda borsa insan üzerinde yaptığı davranış karakterleri ele aldık iyi okumalar daha fazla haber ve bilgi için son kamu haber sitemizi takip ediniz

 

Borsada üç tane karakter tipi insan vardır ve anlayışları taban taban zıttır.
1- Kumarcı ruhunu azdıranlar.
2- Kumarcı ruhunu bastıranlar.
3- Yatırım yapma arzusu olanlar

Birinci karakter insanlar bir algıya , bir ilizyona yada bir akıntıya kapılmış bir halde süreklenirler. Kendi bakış açılarına uymayan her bilgiye , her kişiye en olumsuz tavrı göstermekten kaçınmazlar. Kendi görüşüne uymayan her ne olursa olsun ister bir kişi yazı yada da habere odaklanıp kendilerinin sahip olduğu hissenin kötülendiği hissine kapılıp tepki vermekten kaçınmazlar. Kendilerini geliştirmek için herhangi bir çaba dahi göstermezler.

İkinci karakter insanlar ise ulaşabildiği her bilgiden faydalanmaya , kendini geliştirmeye çalışırlar. Temel ve Teknik analiz araçlarını kullanarak geriye doğru test ettikleri , inceledikleri , kendi sermayesine göre alım satım büyüklüğünü belirledikleri , stop seviyesini net olarak belirledikleri, giriş ve çıkış kuralarının olduğu bir strateji ile işlem yaparlar. Herhangi bir haberden etkilenmezler , kişilerden etkilenmezler dahası hiçbir ilizyona yada algıya kapılmadan alım satım işlemlerini yaparlar.

İkinci gruptaki insanlar zararda ederler ama zararlı işlemlerden çıkış seviyeleri belli olduğu için minumum zararla işlemlerini kapatırlar. Totalde giriş sermayesine göre oldukça hatırı sayılır bir şekilde karlı olmaya , sermayesini büyütmeye devam ederler.
Netice itibariyle birinci gruptaki insanlar gün sonunda ikinci grubun fonlamacısı durumuna gelirler. Ama kumarcı ruhlarını bir türlü dizginleyemezler, ellerinde kalan ise koca bir pişmanlıktan başka bir şey olmayacaktır.

İkinci grup bu insanların varlığından para kazanmaya devam edecekler.
Üçüncü karakter insanlar, borsadaki hikayesi güçlü gelecek vadeden kar payı olsun bedelsiz olsun veren şirketleri tercih ederler acelesi yoktur ve küçük krizleri bile fırsat olarak değerlendirenlerdir elbete aniden kar edip birinci ikinci insanlar gibi hareket etme arzuları vardır ama onları baskılayan paranın önemi ve istikrarlı bir şekilde kazanma arzularıdır yani ikinci bir emeklilik kaynağı sahip olmak isteyisleri bu onlara baskılar her yıl hatırı sayılır bir para kazanmak onları tatmin eder

Borsada işlem yapanların karakteri ve davranışları bu üç karakteri örnek verdik sizinde aklınızda, bildiğiniz başka davranış şekli varsa yorumda iletebilirsiniz.?

Borsa İstanbul’da paranın kolay kazandığı bir o kadarda kolay kaybedildiği bir yerdir. Yapılan işlemlerde, yatırım danışmanı ve bilgi sahibi olunmadan alınmaması gerekir aksi takdirde kaybetme olasılığı çok yüksektir.

Daha kaliteli hizmet için görüş ve düşüncelerinizi iletiniz 

Haber takibi için 

Telegram gruba girmek için tıklayınız
Facebook Son Kamu Haber grubuna girmek için tıklayınız

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Zafer kök dedi ki:

  bu borsada kazanan az kesım var ama guzel yazı olmuş elinize sağlık

 2. Ferit avcı dedi ki:

  bizim borsada işler zor bu aralar arzlar var bakalım neler olacak

 3. Umut Örnek dedi ki:

  seçimden dolayı hepsi zararda 🙂

 4. Rıdvan dedi ki:

  herşey lafta bence kazanan kazanıyor