Dikey Geçiş Sınavı (DGS 2023) Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS 2023) Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?
Yayınlama: 05.07.2023
Düzenleme: 11.07.2023 18:09
3.089
A+
A-

ÖSYM tarafından düzenlenen DGS önlisans ve meslek yüksekokul mezunlarının lisans düzeyine geçmesi için yapılan bir sınavdır.

Üniversite önlisans mezun olanlar eğitimini lisans eğitimini tamamlama hayali kuran binlerce kişi  gireceği ve her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’nın (DGS) tarihini açıkladı. Detaylar son kamu haber sitemizde

 

DGS 2023  Başvuru Ne Zaman? 

  • 29 Mayıs – 5 Haziran 2023 tarihleri arasında olacak.
  • Geç başvuru günü ise 13 Haziran 2023 olarak belirlendi.

 

DGS Sınav Tarihi Ne Zaman ? 

  • DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 16 Temmuz 2023 tarihinden  olacak.

 

DGS 2023 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?  

DGS 2023 sonuçları 11 Ağustos 2023 tarihinde açıklanacak.

 

 

 

DGS Başvurusu Nasıl Yapılır? 

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

 

 

DGS HAKKINDA
Dikey Geçiş Sınavı (DGS), meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılmakta olan sınavdır.

Dikey Geçiş Sınavının (DGS) soru sayıları ise 60 sayısal 60 sözel olmak üzere toplamda 120 sorudur. Dikey Geçiş Sınavının (DGS) süresi 140 dakika olarak belirlenmiştir. Her iki bölüm içinde 10’ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. Bu amaçla hazırlanan sorular, ön lisans programlarında öğrenilen bilgi ve becerileri ölçmeye yöneliktir.

Uyarı

1) Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.,
2) Sayısal  veya sözel bir ham doğru soru yapılması gerekmektedir yoksa puanlarınız hesaplanmaz ve tercih hakkınız yanar.

 

 

DGS sınav ücreti ne kadar ?

  •  Geçen yılın 2022 yılında ücret 270 tl

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); İş Bankası’nın tüm şubeleri, ATM, mobil bankacılık ve internet bankacılığı; Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

 

 


 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.