Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2023

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2023
Yayınlama: 02.08.2023
Düzenleme: 08.08.2023 02:07
345
A+
A-

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahiplerine yıllık 450 lira ile 1.150 lira arasında doğalgaz desteği sağlayacaklarını belirti. Ödemeler PTT aracılığıyla verilecek. Doğalgaz yardım ödemesi mart ve ekimde iki taksitle yapılacak. Yardım miktarı, batı illerinde daha düşük olacak.

Aile Bakanı, Isıl haritaya göre değişen şekilde, hane başına ödeme yapacağız. Çünkü Erzurum’daki ısınma ihtiyacıyla, Ege Bölgesi illerindeki ısınma ihtiyacı aynı değil. Arkadaşlarımız bir ısıl harita çalıştılar ve bu, tamamen bilimsel bir çalışma. şeklinde açıklamada bulundu.

 

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

4 milyon haneye doğal gaz desteği başvuruları bugün başlıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün kabine toplantısında açıkladığı 4 milyon haneye doğal gaz desteği başvuruları bugün başlıyor. Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyen haneler e-devlet üzerinden ve bakanlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) giderek başvuruda bulunabilecek.

E devlet başvuru linki ;
https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

DOĞALGAZ YARDIMI ÖDEME TARİHLERİ

Ödemelerin ne zaman yapılacağını da açıklayan Bakan Yanık, “Bu ödemeleri, iki eşit taksitle mart ve ekim aylarında yapacağız. Burada hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Bu, kömür desteği alanların iki katından fazla bir hane sayısı. Bu kapsamda senelik 3 milyar liralık bir destek vermeyi öngörüyoruz” diye konuştu. Kömür yardımının da yapıldığını aktaran Bakan Yanık, geriye dönük ödeme yapılmayacağını söyledi.

 

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Yardım almaya hak kazanan kişiye ödemelerin PTT kartı üzerinden yapılacağını belirten Bakan Yanık, “Kişi, faturasını götürerek, PTT’deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak” dedi.

Elektrik Yardım Tutarı

Elektrik faturaları için ilgili bakanlık tarafından yapılan nakdi ödemeler hanedeki kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. 2022 yılına göre hanedeki kişi sayısına göre yapılan elektrik yardım ödemeleri şu şekilde:

  • 1 veya 2 kişinin yaşadığı hanelere- 103 lira yardım
  • 3 kişinin yaşadığı hanelere- 137 lira 33 kuruş yardım
  • 4 kişinin yaşadığı hanelere- 171 lira 67 kuruş yardım
  • 5 veya daha fazla kişinin yaşadığı hanelere- 206 lira yardım

Elektrik Tüketim Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Elektrik Tüketim Desteği, geliri asgari ücret seviyesinde veya daha altında olan ihtiyaç sahipleriyle birlikte, yaşanan sağlık sorunu sebebiyle hane içerisinde bir cihaza bağlı olanlar için de yapılmaktadır. Bu kapsamda elektrik tüketimine neden olabilecek sağlık sorunlarıyla birlikte gelir seviyesi belirtilen seviyeden az olanlar başvuruda bulunabilecek.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.