TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.252
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.556
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 196
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.113
Ekonomi Genel Güncel SonDakika

Dolar Yükselir mi ? Düşer mi ? Faiz indirimi kararı olursa Dolar Ne olur ?

Faiz kararı ile dolar ne olur ? Dolar yükselir mi ? Merkez banksı ,PPK toplantısı yapacak toplatı sonucun dolar düşer mi yoksa yükselir mi merak konusu oldu ? Detaylar haberimiz..

Dolar Yükselir mi ? Düşer mi ? Faiz indirimi kararı olursa Dolar Ne olur ?

Faiz kararı ile dolar ne olur ?

Dolar yükselir mi ? Merkez banksı ,PPK toplantısı yapacak toplatı sonucun dolar düşer mi yoksa yükselir mi merak konusu oldu ? Detaylar haberimiz de

Orhan Karaca Açıklamasında : Söz konusu değerlendirmede “Döviz kuru ile faiz oranı arasındaki ilişki son birkaç yıldır Türkiye’de en çok tartışılan konulardan birini oluşturmaktadır. Döviz kurlarının uzun süredir yerinde saymasının nedenini bazı iktisatçılar faiz oranlarının yüksekliğine bağlamaktadır. Yüksek faiz oranlarının Türkiye’ye kısa vadeli sermaye girişini artırdığı ve bunun da yerli parayı değerlendirerek kurları baskı altında tuttuğu savunulmaktadır. Bu nedenle kısa vadeli faiz oranlarını daha hızlı ve daha fazla düşürmesi için Merkez Bankası’na baskı yapılmaktadır. Buna karşılık Merkez Bankası ise döviz kurları ile kısa vadeli faiz oranları arasındaki ilişkinin çok boyutlu ve karmaşık bir nitelikte olduğunu savunmakta ve faiz oranlarının daha hızlı düşürülmesi halinde kurların yükselmek yerine düşmesinin de söz konusu olabileceğini öne sürmektedir.

DOLAR İNER Mİ ? YÜKSELİR Mİ ?

Bu çalışmada yapılan analizler sonucunda Merkez Bankası’nın savunduğu görüşü destekleyen bulgular elde edilmiştir. Ocak 1990-Temmuz 2005 dönemine ait aylık gözlemlerle yapılan analizlerde döviz kuru ile kısa vadeli faiz oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sadece dalgalı kur dönemi ele alınıp Mart 2001- Temmuz 2005 dönemi için analizler yapıldığında ise döviz kuru ile faiz oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü fakat zayıf bir ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlar Merkez Bankası’nın kısa vadeli faiz oranlarını düşürmesinin döviz kurlarında yükselişe yol açmayabileceği anlamına gelmektedir. Tam tersine faiz oranlarındaki düşüş döviz kurunun da düşmesi sonucunu verebilecektir.”

Eski yıllara ait olan bu çalışma , geçtiğimiz yıldan bu yana doğruluğunu göstermektedir. Faiz indirimi sonrası doların yükselmesi beklenmiş , ancak geçtiğimiz yıldan bu yana yapılan faiz indirimleri sonrası dolar ya yatay seyretmiş ya da düşüşe geçmiştir.

Faiz kararı saat kaçtı?

TCMB ‘nin toplantısı bugün saat 14.00 gerçekleşecek.

DİĞER İŞ İLANLARI

Son Dakika ! İşkur’dan TYP Personel alımı ilanı yayımlandı…

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE PERSONEL BAŞVURUSU

TRT Kpss’siz Kadrolu Personel alımı – Başvuru Şartlar , Alım Kadroları ! Tıkla

PTT ‘den 2020 Kpss Peronel alımı

DAKİKA HABER VE İŞ İLANI ALMAK İÇİN SAĞ ALT’ TAKİ BİLDİRİM ZİL’İNİ AÇ

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL