E-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır? / E-Haciz Sorgulama 2023

E-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır? / E-Haciz Sorgulama 2023
Yayınlama: 21.09.2023
Düzenleme: 21.09.2023 15:59
331
A+
A-

E-Haciz, adından da anlaşıldığı üzere elektronik haciz anlamına gelir. Ayrıca 6183 sayılı yasanın 62. maddesine eklenen hüküm gereğince borçlu yükümlülerle ilgili banka hesaplarına uygulanan bir haciz yöntemidir. Daha ayrıntılı değinecek olursak; elektronik haciz, devlete olan herhangi bir borcunuzdan dolayı maaşınıza, banka hesabınızda bulunan para, altın, döviz, ve üzerinize kayıtlı olan hisse senetleri elektronik ortamda el konulması işlemidir. Günümüzde haciz türlerinin başını vergi ve SGK borçları almaktadır.

 

E-Haciz Nedir? E-Haciz Nasıl Ve Kaç Günde Kaldırılır?

e-Haciz devlete karşı ödenmemiş borçların tahsil edilmesi için başlatılan elektronik varlıklara el koyma sürecine verilen isimdir. Devlete ödenmemiş borçlar, kamu alacakları ya da bireysel alacaklar e-Haciz sürecinin başlamasına yol açabilir. e-Haciz sürecinde borçlu tarafın maaşı bloke edilir.

 

E-Haciz Süreci Nasıl Gerçekleşir?

E-haciz işlemi gerçekleştirilmeden önce borçluya 7 gün içinde ödeme yapılması yönünde tebliğ yapılır. Bu yedi gün içerisinde toplu ödeme ya da taksitlendirme yapılabilir. Ancak borçlu hiçbir ödeme yapmaz ise haciz kararı kesinleşir. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ise bankalar aracılığı ile herhangi bir bankada maaş ya da mevduat hesabınızda yer alan birçok altın ve dövizlerinize el konulmaktadır.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Elektronik haciz işlemi gerçekleşmeden önce bu süreci durdurmak için borçluya durum bildirilir. Bu süreçte yedi günde borçlu ya borcunu ödemeli ya da yapılandırmalıdır. Bankada bulunan mal varlığınıza haciz işlemi gelmiş ise, bunu yapılandırarak sorunu çözmek mümkündür. Borcun hepsi ödendiği takdirde hem banka hesaplarındaki hem de gayrimenkuller üzerindeki haciz kaldırılmaktadır. Ancak borç taksitlendirilirse toplam borç ödenene kadar gayrimenkuller üzerindeki hacizler kaldırılmamaktadır.

E-Haciz Sorgulama

E-devlet üzerinde haciz sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Haciz işleminden hemen önce borcu olan kişiye emir bilgisi gönderilir. Bu aşamadan sonra ödeme gerçekleşmez ise haciz işlemi başlamaktadır. Borçluya haber verilmeden işlem yapılmaz. Gerek internet üzerinden, gerekse de posta yoluyla bir çok sefer tebligat gönderimi yapılabilmektedir. Eğer bu bildirimleri görmez ve okumazsanız da 15 gün sonunda tebliğ edildi olarak kabul ediliyor. Kredi çekerek ev ya da araba almış olan kişiler için borçlarını takip edebilmek çok önemlidir. Bunun için e-devlet de bulunan elektronik haciz uygulaması bölümünden takip edilebilir. Aynı zamanda e haciz öğrenme bölümünde de hangi kurumun ne kadarlık bir borç için haciz uyguladığını görülebilmektedir. Bu sayede en son durumunuzu sürekli kontrol edersiniz.

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.