Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sonkamuh/public_html/wp-content/plugins/sayfa-olusturucu/inc/styles-admin.php on line 392
Eski sürücü belgesi olanlar sizi ilgilendiriyor bu haber - SON KAMU HABER

Eski sürücü belgesi olanlar sizi ilgilendiriyor bu haber

Eski sürücü belgesi olanlar sizi ilgilendiriyor bu haber
Yayınlama: 18.10.2022
Düzenleme: 18.10.2022
621
A+
A-

Eski sürücü belgesi olanlar sizi ilgilendiriyor bu haber

İçişleri Bakanlığı’nın eski sürücü belgesi düzenlemesinin ardından sürücü belgelerini değiştirmek için belirlenen son tarih kamuoyuna payalaşıldı. Buna göre, 1 Ocak 2016’dan önce ehliyet alan kişilerin en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar sürücü belgelerini değiştirmesi gerektiğini duyurdu.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesinde sona yaklaşılıyor.
1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski sürücü belgesini değiştirmeyen kişiler için son tarih ise 31 Aralık. Bu süre içinde sürücü belgesini yenilemek isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerine giderek sürücü belgelerini yenileyebilirler.
 

İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

Kanuni süre içerisinde eski tip sürücü belgesini yenilemeyen kişilerin eski tip sürücü belgeleri ise geçerliliğini yitiyor. Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belgesi ile araç kullanan kişilere ise; kolluk kuvvetlerince “Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi ile Araç Kullanmak ” fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacağı belirtildi.
 

EHLİYET YENİLEMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

1. Yetkili sağlık kuruluşlarına giderek ‘sürücü ‘olur raporu’ alması gerekiyor. (sağlık raporu)
2. Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) kayıtlı açık adresinizin bulunması gerekiyor
3. Son altı ay içerisindeki biometrik fotoğrafınız gerekiyor.
4. Sürücü belgesi yenileme işlemi başvurusunda bulunacak kişilerin eski tip sürücü belgelerini başvuru esnasında teslim etmeleri gerekiyor.
5. başvurudan önce olan değerli kağıt bedelini vergi dairesi müdürlüklerine, https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırabilecek.
 

ÇAĞRI MERKEZİ, MOBİL UYGULAMA VE İNTERNET SİTESİNDEN RANDEVU

Sürücü belgesini yenilemek isteyen kişiler Alo 199 Çağrı merkezinden, mobil uygulamadan ya da nvi.gov.tr den aldıkları randevu ile birlikte gerekli evrakları tamamlayarak nüfus müdürlüklerine giderek başvurularını tamamlıyorlar.
 
Başvuruda bulunan kişilerin sürücü belgeleri ellerine ulaşana kadar geçen süreçte nüfus müdürlüklerinden ya da e devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile başvuru sahipleri araçlarını kullanabiliyorlar. Eski sürücü belgesini yeni tip sürücü belgesiyle değiştirmek isteyen kişiler, başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri göz önünde bulundurarak başvurularını yılın son aylarına bırakmamaları önem arz ediyor.
 
 

Bizi Buralardan Takip Ediniz;

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. zoritoler imol dedi ki:

    This actually answered my problem, thank you!