Dünya Genel Güncel SonDakika

George Floyd’un ölümü ile : ABD Ateş Alanına Döndü

ABD genelinde şehirlerde sokağa çıkma yasağı, siyah bir adamın polis nezaretinde ölümünden kaynaklanan huzursuzluğu gidermeye çalışması emredildi. Ancak dükkanlar yağmalandı, arabalar yakıldı ve binalar saldırıya uğradı. Çevik kuvvet polisi göz yaşartıcı..

George Floyd’un ölümü ile : ABD Ateş Alanına Döndü

ABD genelinde şehirlerde sokağa çıkma yasağı, siyah bir adamın polis nezaretinde ölümünden kaynaklanan huzursuzluğu gidermeye çalışması emredildi.

Ancak dükkanlar yağmalandı, arabalar yakıldı ve binalar saldırıya uğradı. Çevik kuvvet polisi göz yaşartıcı gaz ve lastik mermi kullandı.

Başkan Donald Trump, George Floyd’un ölümü üzerine “iyileşmeye” çağırdı ancak çetelerin egemen olmasına izin veremeyeceğini söyledi.

Beyaz bir eski polis memuru, Minneapolis’te 46 yaşındaki Bay Floyd’u öldürmekten suçlanıyor.

44 yaşındaki Derek Chauvin’in Pazartesi günü mahkemeye çıkması bekleniyor.

Video çekimlerinde Bay Chauvin’in Pazartesi günü birkaç dakika Bay Floyd’un boynunda diz çöktüğü görülebilir. Bay Floyd tekrar tekrar nefes alamadığını belirtiyor.

 

O zamandan beri görevde olan üç memur da görevden alındı.

Floyd davası ABD’nin kara Amerikalıların polis cinayetleriyle ilgili öfkesini yeniden canlandırdı. Ferguson’da Michael Brown, New York’ta Eric Garner ve Black Lives Matter hareketini yürüten diğerlerinin yüksek profilli vakalarını takip ediyor.

Ancak birçoğu için aynı zamanda sosyoekonomik eşitsizlik ve ayrımcılık konusunda yıllarca süren hayal kırıklığını da yansıtıyor, sadece Minneapolis’in kendisinde değil .

Protestolarda son gelişmeler neler?

ABD genelinde en az 30 şehirde büyük gösteriler düzenlendi. Cumartesi günü büyük ölçüde barışçıldılar, ancak günün ilerleyen saatlerinde şiddet arttı.

Huzursuzluktan en kötü etkilenen şehirlerden biri Los Angeles . California Valisi Gavin Newsom, şehirde olağanüstü hal ilan etti ve Ulusal Muhafızlar’ı etkinleştirdi – iç acil durumlara müdahale etmek için çağrılabilecek yedek askeri güç.

Tüm şehir 20:00 – 05:30 sokağa çıkma yasağı altında. Ünlü perakende caddeleri Melrose ve Fairfax da dahil olmak üzere çok sayıda dükkan yağmalanmış, havai çekimlerde ateş yakıldı. Daha önce polis kauçuk mermi ateşledi ve protestoculara coplarla vurdu. Yüzlerce tutuklama oldu.

Belediye Başkanı Eric Garcetti, bunun 1992’de yaşanan isyanlardan beri Rodney King’i yenmesi üzerine polisin beraatiyle ateşlenen “en ağır anım” olduğunu belirtti.

New York , yaklaşık 20 polis arabaları yakıldı ve tutuklama onlarca yapılmıştır. Video ayrıca protestocuların kalabalığına giren bir polis arabasını gösterdi. Belediye Başkanı Bill de Blasio, durumun memurlar tarafından başlatılmadığını, ancak Kongre Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez yorumlarının kabul edilemez olduğunu ve memurlar için mazeret göstermemesi gerektiğini belirtti.

Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot, bir sonraki duyuruya kadar 21: 00-06: 00 sokağa çıkma yasağı uygulayarak şiddetten “tiksintiğini” ifade etti.

“Protestocuların polis departmanımızda mermiler fırlattığını gördüm … su, idrar şişeleri ve Lord başka neler biliyor,” ifadesini kullandı.

Çoğu yerde sokağa çıkma yasağı çoğunluk tarafından gözlenmesine rağmen, çoğu yerde de meydan okuma kanıtı vardı.

In Atlanta sokağa çıkma yasağı mülk ve araçlar zarar başladıktan sonra, protestocular sokakta kaldı. Düzinelerce tutuklama yapıldı.

Ulusal Muhafız subayı polise yardım ediyor ve orada dayatılan sokağa çıkma yasağını uygulamak için hızla hareket ediyorlardı. Yıldız Tribünü, eylemin şimdiye kadar bir önceki geceki huzursuzluğa yol açtığını söyledi .

İkinci gün, büyük bir protestocu grubu Washington DC’deki Beyaz Saray’ın dışındaki Ulusal Muhafız subaylarını dalga geçti.

Indianapolis , gün içinde barışçıl protesto gösterileri gören şehirlerden biriydi. En az bir silahlı ölüm meydana geldi, ancak polis hiçbir memurun silah atmadığını ifade etti.

Sokağa çıkma yasağı altındaki Philadelphia’da 13 polis memuru yaralandı ve mağazalar yağmalanırken en az 35 tutuklama yapıldı, polis arabaları yakıldı ve binalar tahrif edildi.

Gecede sokağa çıkma yasağı , diğer şehirlerin yanı sıra Miami, Portland ve Louisville’de de ilan etti.

San Francisco , Belediye Başkanı London Breed tarafından yağma ve şiddetin ardından Pazar günü yerel saatle 20: 00’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı uygulayan en sonuncusu.

Fakat şiddet olayları arasında dayanışma anları da vardı. In Flint , Michigan, Şerif Chris Swanson coplarla belirtilen adamları, bir isyan kask çıkardı ve ne istediğini protestocuları istedi. Sarılmalar ve yüksek beşli sonra onlar “bizimle yürümek” ilahi ve şerif yaptı.

 

DİĞER HABER İÇİN TIKLA 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL