Genel Güncel Sağlık SonDakika

GSS Prim Borçlarına Af Geliyor / Gss prim borcu sildirme 2022

Sağlık çalışanlarının özlük hakkında ‘iyileştirmeler’ içeren kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. 14 maddelik teklifin 6 maddesi kabul edildi, beklenen Teklifte sağlık borçlarının bir kısmı silinmesi için torbaya eklendi…  ..

GSS Prim Borçlarına Af Geliyor / Gss prim borcu sildirme 2022

Sağlık çalışanlarının özlük hakkında ‘iyileştirmeler’ içeren kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. 14 maddelik teklifin 6 maddesi kabul edildi, beklenen Teklifte sağlık borçlarının bir kısmı silinmesi için torbaya eklendi…

 

GSS PRİM BORÇLARINA AFINDA KİMLER YARARLANABİLİYOR?

 

Borçlarından dolayı sağlık sigortasından yararlanamayan kişilerin 31 Aralık tarihine kadar olan borçlarına ödeme kolaylığı getirilecek.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinde sağlık hizmeti alan ve herhangi bir sebeple sağlık sigortasından yararlanamayan kişiler yeni düzenlemeden yararlanacak. Bağ-Kurlular bu imkandan faydalanamayacak.

 

Kanun teklifinin yasalaştığı tarihten itibaren 1 yıl içinde borcun yüzde 50’sinin peşin veya taksitle ödenmesi halinde geriye kalan yüzde 50’lik borç silinecek.

 

Bu kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte borç tutarı 10 bin TL’nin altında ise borcun tamamı silinecek.

Borcun yarısının 10 bin TL’nin altında olması durumunda ise 10 bin TL’nin tamamı silinecek geri kalan kısım ise tahsil edilecek.

Borcunu peşin ödeyenler hakkındaki davalar düşecek, taksitle ödemek isteyenler için ödeme bitince davalar düşecek.

 

 

 

En son 2021 Nisan’da yapılandırma gelmişti

En son geçen seneki borç yapılandırması kapsamında 2021’in nisan ayı da dahil öncesi genel sağlık sigortası prim borcu olanlara bu borçlarını yapılandırma hakkı tanındı. Prim borçlarının tamamını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyenlerin borca ilişkin gecikme faizi ve cezalarının tamamı da silindi. Benzer bir yapılandırma fırsatı 2020 yılında da tanındı, bu sefer 2020 yılı ağustos ayı öncesi borcu olanlara yapılandırma imkanı getirildi. Prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayan kişilere; Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesisleri ile devletin üniversite hastanelerinde 31 Aralık 2022’ye kadar sağlık hizmeti alabilmelerine imkan tanındı.

 

 Bilgiler geldikçe yazıda güncelleme olacaktır. Bizi takip etmeye devam edin..

 


Bizi Buralardan Takip Ediniz;

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL