İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss oldu

İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss oldu
Yayınlama: 05.09.2022
78
A+
A-

İngiltere’de Boris Johnson’ın istifasının ardından yeni başbakan Liz Truss oldu.

İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss, Muhafazakar Partinin yeni lideri olarak seçmenlere verdikleri vaatleri yerine getireceğini belirterek, “Vergileri azaltacak ve ekonomimizi büyütecek cesur bir plan sunacağım” dedi.

 

LIZ TRUSS KİMDİR?

47 yaşındaki sağcı siyasetçi Liz Truss, İngiltere’de serbest piyasa ekonomisinin en ateşli savunucularından biri. Destekçileri tarafından “kabinedeki tek gerçek kapitalist” olarak tanımlanan Truss, sosyal güvenlik primlerinin artırılması gibi emekçiler adına yapılacak iyileştirmelere karşı çıkarken, ‘özel girişimciliğin teşvik edilmesi gerektiğini’ savunuyor.

Oxford’da üniversite eğitimini tamamlamasının ardından Shell ve Cable&Wireless şirketlerinin muhasebe bölümlerinde çalışan Truss, siyasette ise önce Liberal Parti’ye daha sonra da Muhafazakâr Parti’ye yöneldi.

Truss, 2001 genel seçimlerinde Hemsworth, West Yorkshire için Muhafazakâr Parti adayı olarak yarıştı ancak kaybetti. 2005’te bir seçimde daha kaybeden Truss, 2006 yılında Greenwich meclis üyesi olarak seçildi; 2008’den itibaren Reform isimli bir ‘think tank’ (düşünce kuruluşu) için çalışmaya başladı.

2010 yılında Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, Truss’ı öncelik adaylarında “A listesine” koydu ve Truss, South West Norfolk’tan seçildi. Truss 2012 yılında Eğitim Bakan Yardımcısı olarak Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetine katıldı. Liberal Demokrat Parti’nin lideri Nick Clegg ile eğitim reformu konusunda anlaşmazlığa düştüyse de 2014 yılında Çevre Bakanı oldu. 2016 yılında Theresa May hükümetinde Adalet Bakanı olarak görev aldı ve bir yıl sonra da hükümetin ekonomik programının kalbi olan Hazine Baş Müsteşarlığına getirildi.

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.