Kısa çalışma ödeneği(2021) başvuru süresi uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği(2021) başvuru süresi uzatıldı
Yayınlama: 23.12.2020
17
A+
A-

Kısa çalışma ödeneği başvuru süresi uzatıldı. Peki Kısa çalışma ödeneği başvuru süresi ne zamana kadar uzatıldı ? Kısa çalışma ödeneği başvuru süresi şekli nasıl yapılır ? Haberin detayı son kamu haber ‘de
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yazılı açıklamasında, Kovid-19 salgını nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma uygulamasına 31 Aralık itibarıyla başvurmayan iş yerlerinin müracaatına imkan sağladıklarını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatarak Selçuk, bilgileri paylaştı:
“Kovid-19 nedeniyle 31 Aralık’a kadar Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurmayan iş yerlerimiz 31 Ocak 2021’e kadar e-Devlet aracılığıyla başvurmaları durumunda 1 Ocak 2021’den sonraki dönem için 3 ay süreye kadar Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanabilecek. 31 Aralık’a kadar Kovid-19 nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri, ilave işçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabilecek. Bu iş yerlerimiz daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işçilerini de bildirerek başvuru yapabilecek. Kısa çalışma ödeneği olarak ödenen süreler, işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyecek.
Salgın sürecinden olumsuz etkilenen iş yerlerinden 30 Haziran 2020’ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş ve bu uygulamadan yararlanmış olan iş yerlerinde kısa çalışma süresi Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 2 ay süreyle 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldı. Buna göre; aynı iş yerlerinde 31 Aralık 2020’ye kadar yapılan başvurular kapsamında ilave edilen işçiler için de bu uzatmadan yararlanılacak.”

Başvurular e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz .

Bakan Selçuk, 1 Ocak 2021’den sonra yapılacak başvurular için kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 1 Ocak 2021 veya sonrası olarak başvuru yapabileceğini duyurdu.
 
 
 
 

Haber takibi için 

Telegram gruba girmek için tıklayınız
Facebook Son Kamu Haber grubumuz tıklayınız

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.