KPSS ORTAÖĞRETİM (LİSE) SINAVI NE ZAMAN? 2022

KPSS ORTAÖĞRETİM (LİSE) SINAVI NE ZAMAN? 2022
Yayınlama: 03.11.2022
Düzenleme: 03.11.2022 13:50
186
A+
A-

KPSS ortaöğretim sınavına girecek kişiler için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından başvurusu alınan ortaöğretim KPSS geç başvuruları 22 Eylül’de bitti. ÖSYM, KPSS sınav takvimini açıkladı. Peki söz konusu olan ortaöğretim 2022 KPSS sınavı ne zaman yapılacak? Detaylar son kamu haber sitemizde…

 

 

KPSS ortaöğretim (lise) sınavı ne zaman yapılacak?

KPSS ortaöğretim sınavı 6 Kasım 2022 tarihinde yapılacak.

 

 

KPSS ortaöğretim sınav süresi 

Sınav süresi 130 dakika (2 saat 10 dakika) olacak. Sınav süresinin ilk 100 dakikası (1 saat 40 dakika) ve sınavın son 15 dakikası salondan çıkmak yasak olacak.

 

KPSS ORTAÖĞRETİM SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

KPSS ortaöğretim başvurularını tamamlayan adaylar, sınav giriş yerlerinin açıklanacağı tarihi merak ediyor.

KPSS ortaöğretim sınav giriş belgelerinin sınavdan 10 gün önce yayınlanması bekleniyor. Sınav giriş yerleri açıklanınca ÖSYM sitesinde duyurulacaktır.

 

 

KPSS SINAV KURALLARI

Sınav süresince adayların;
Konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri,
• Salondaki görevlilere soru sormaları,
• Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaları,
• Müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları,
• Soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazmaları
• Birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri,
• Sınavın cevaplama süresi başlamadan soruları okumaya başlamaları,
• Sınav süresi bittiği hâlde soruları okumaya ve cevap kâğıdında işaretleme yapmaya devam etmeleri,
• Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları yasaktır. Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

Sınav kurallarına uymak adayın temel görevidir. Kurallara aykırı davranışta bulunan adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecektir ancak sınav görevlileri diğer adayların dikkatlerini dağıtmamak, zaman kaybetmelerine yol açmamak açısından gerekli görürse kural dışı davranışlarda bulunanlara uyarıda bulunmayabileceklerdir. Uyarılmış olsun veya olmasın, kurallara aykırı davranışta bulunan adayların kimlikleri ve kusurları sınav görevlilerince sınav tutanağına veya görevlilerin raporlarına açıkça yazılacak ve bu adayların sınav sonuçları geçersiz sayılacaktır.

Adaylar, sadece soru kitapçığının sayfalarındaki boş yerleri müsvedde için kullanabileceklerdir. Adayların soruları ve/veya bu sorulara verdikleri cevapları ayrı bir kâğıda yazıp bu kâğıdı dışarı çıkarmaları kesinlikle yasaktır. Her oturumunun sonunda soru kitapçıkları toplanacak ve ÖSYM’de tek tek incelenecektir. Soru kitapçığının bir sayfası bile eksik çıkan veya Sınava Giriş Belgesini teslim etmeyen adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.
Sınav binaları/salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecektir. Sınav görevlilerinin tutanaklarının yanı sıra kamera kayıtları da gerektiğinde sınav kurallarının ihlal edilip edilmediğinin tespitinde delil olarak kullanılacaktır. Sınav görevlileri tarafından tutanakta belirtilmemiş olsa da kamera kayıtlarının incelenmesi neticesinde kural ihlali yaptığı tespit edilen adayların sınavı geçersiz sayılacaktır. ÖSYM Temsilcileri sınav sırasında sınav salonlarını denetleyebilecek, gerekli gördükleri takdirde kimlik kontrollerini yapabileceklerdir.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.