Lisans mezunlarına neden iş yok? İş bulmak için kariyer mi yeterli yoksa referans mı ?

Lisans mezunlarına neden iş yok? İş bulmak için kariyer mi yeterli yoksa referans mı ?
Yayınlama: 05.04.2021
54
A+
A-

Gündem düşmeyen işsizlik ,iş bulma olanakları ve iş için referans aramak gibi gençleri umutsuzluğa ve hayal kırıklığına götüren süreçleri bir makale şekilde anlatmak istedim son kamu haber olarak gençlerin sorunları ve toplumun oluşturan sorunları sizinle paylaşma gereği duyuyoruz .
 
Lisan mezunlarına neden iş yok? İş bulmak için kariyer mi yeterli yoksa referans mı gerekli ?
 
Her yıl yaklaşık bir milyon üniversite adayı ve yine her yıl milyonlarca işsiz lisans mezunları,
Nedendir bilinmez ama şu probleme derinden bir çözüm yolu hala getirilmiş değildirler.Ne önü alınabilecek bir politika mevcut ne de hali hazırda mevcut bulunmakta olan akademik bir aktivitizm. Olayın temelden çözümlenmesi için bilhassa konuya objektif bir bakış açısıyla bakmak en elzem yoldur.
Üniversitelilerin, hem lisansı devam etme sürecinde hem de mezun olma aşamasında ve sonrasında okuduğu bölümden tamamen farklı meslek dallarında çalışma mecburiyetinde kaldığı bilinen bir gerçek. Kendi bölümüyle yakın bir alanda iş yapan gençler ise sınırlı derecede olması hem yeni kuşağın kamu hayatına karşı güven problemlerinin oluşmasına neden olmakta hem de gelecek kaygısına ortam hazırlamaktadır.
Peki eğitim sistemindeki bulanık çarpıklığı gidermek doğru çözümü bulmaktan mı geçer ? Tabiki doğru soruya doğru cevap, yanlış yoldan ayrılmamızı sağlayan en doğru fikirdir.
İşte genç işsizler ordusunun peyderpey katlanarak artmasına neden olan, öğrencilerden ve eğitimden kaynaklanan en önemli nedenleri beraber inceliyoruz..
📌Öğrencilerden kaynaklanan nedenler;
1:Kendi becerilerinin bilincinde olmama!
2:Üniversiteyi okumak için okumaları!
3:Sadece maddi odaklı tercihler!
4:Zaman unsurunu eğlence alanlarıyla israf etmeleri!
5:ve en önemlisi ÖZGÜVENSİZLİK sorunsalı!
Devamı gelecek yazımızda
 
 
Yazar; Ferhat Şahin

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.