Merkez Bankası faizi indirdi

Merkez Bankası faizi indirdi
Yayınlama: 22.09.2022
Düzenleme: 22.09.2022 17:11
67
A+
A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 100 baz puan indirdi.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu’nun, politika faizinin yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirilmesine karar verdiği bildirildi.

Duyuruda, “Temmuz başından bu yana öncü göstergeler zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede bir yavaşlamaya işaret etmektedir” denildi.

Duyuruda, şu ifadeler kullanıldı: “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.”

 

Dolar Kurunda ise;

Dolar/TL, Fed’in faizlerde 75 baz puanlık artışı ve TCMB’nin faiz indirme beklentilerinin etkisiyle yılın zirvesini gördü. Güne 18,34 ile başlayan dolar Merkez Bankası’nın (TCMB) 1 baz puan faiz indirme kararının ardından 18,4184 seviyesine çıkarak tarihi zirvesini bir kez daha gördü.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.