Genel Eğitim Güncel

Mesleki Yeterlilik Sınavları İlgili Yeni Gelişme

16 Mart tarihinde ara verilen Mesleki Yeterlilik  Sınavlarının bugün itibarıyla yeniden başladığını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuyla ilgili eklemelerde bulundu… Aile, Çalışma ve Sosyal..

Mesleki Yeterlilik Sınavları İlgili Yeni Gelişme

16 Mart tarihinde ara verilen Mesleki Yeterlilik  Sınavlarının bugün itibarıyla yeniden başladığını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuyla ilgili eklemelerde bulundu…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu meslek standartlarını belirleme, nitelikli ve belgeli iş gücünü tesis etme çalışmalarına devam edildiğini söyleyen bakan. Nitelikli ve belgeli iş gücüne önemli olduğunu, bu kapsamda MYK aracılığıyla 19 sektör ve 326 meslekte belgelendirme yapmak üzere 217 kuruluşun yetkili olduğu,

Bakan Selçuk, “Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan vatandaşlarımıza Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeyi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

TEDBİRLERE DEVAM

Bakan Selçuk yapılacak sınavlarla ilgili açıklamasının devamında, “Sınav alanında görevli ve adaylardan hariç kimse bulunmayacak. Sınav merkezi koronavirüs nedeniyle sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilecek. Buna ek olarak sınavlarımız kamera kaydı ile izlenecek ve tedbirlere uyulup uyulmadığı kontrol edilecek” bilgisinide ekledi.

143 MESLEKTE ZORUNLU UYGULAMADA

Selçuk, güvenli iş ortamının oluşturulması, üretimde verimliliğin ve kayıtlı istihdamın sağlanması gerekliliğiyle ilgili yürürlüğe konulan Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu kapsamında 226 meslek içerisinden bugüne kadar 143’ünde zorunluluk fiili olarak uygulanmaya alındığını da ifade de bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL