ÖSYM, Merkezi Atama ile 1800 Personel Alacak / Kpss 2022/8 Tercih Kılavuzu

ÖSYM, Merkezi Atama ile 1800 Personel Alacak / Kpss 2022/8 Tercih Kılavuzu
Yayınlama: 08.06.2022
632
A+
A-

KPSS 2022/8 Tercih kılavuzu yayımlandı. Toplam 1800 Personel alımı Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu adaylar için tercih süreci başladı detaylar için Son Kamu Haber sitemizde.
 

Hangi Kadrolar İçin Personel Alımı Yapılacak?

– 523 Ziraat Mühendisi,
– 392 Veteriner Hekim,
– 100 Koruma ve Güvenlik Görevlisi
– 86 Orman Mühendisi,
– 51 Su Ürünleri Mühendisi,
– 15 Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi,
– 7 Harita Mühendisi,
– 24 Avukat,
– 23 Laborant,
– 23 Kimyager,
– 135 GIda Mühendisi,
– 10 Ziraat Teknikeri,
– 3 Veteriner Sağlık Teknisyen,
– 3 Ziraat Teknisyen,
– 182 Büro Personeli,
– 190 Orman Muhafız Memuru
– 23 Biyolog,
– 10 Veteriner Sağlık Teknikeri,
gibi kadrolarda 1800 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilecek.
 

Kimler Tercih Yapabilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığına tercih yapacak adayların öncelikle 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikleri sağlıyor olmaları gerekmektedir.
Bu kılavuzda bulunan sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleşen adaylarla ilgili iş ve işlemler 657 sayılı “Devlet Memurları Kanunu” ve 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” ın ilgili maddeleri uyarınca yürütülecektir. Bahsi geçen Kanun ve Esaslarda belirtilen şartların herhangi birini taşımayan adaylar yerleştirilmeleri yapılmış dahi olsa atanmazlar.
 
SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA İLİŞKİN ESASLAR’ın Ek 1. maddesinde belirtilen istisnalar hariç olmak üzere sözleşmeli pozisyonlarda çalışanların bu kılavuzda ilan edilen aynı pozisyonlara yerleştirilmiş olsa dahi Kurum tarafından atamaları yapılmayacaktır.
Sözleşmeli Personel pozisyonlarına yerleşen adaylar, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan istisnalar dışında, üçüncü fıkrasında yer alan “Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.” hükmüne tabidir. Bu hükme aykırı durumu tespit edilenlerin yerleştirilseler dahi atamaları yapılmayacaktır.
Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların yerleştirilmeleri yapılmış dahi olsa Bakanlık tarafından atamaları yapılmayacaktır.
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkarılanlar yerleştirme için başvuru yapmamalıdır. Bu durumdaki adayların yerleştirilmeleri yapılmış dahi olsa Bakanlık tarafından atamaları yapılmayacaktır.
Ataması yapılacak personelin görev yerleri Tarım ve Orman Bakanlığı taşra birimleridir. Adaylar, taşra birimlerini Tarım ve Orman Bakanlığının kurumsal internet (http://www.tarimorman.gov.tr) sitesinden inceleyebilirler.
Yerleştirmesi yapılan adaylar hakkında 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanununun 3 üncü maddesi uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacaktır. (Söz konusu sonucun olumlu olması halinde ilgililerin atamaları yapılacaktır)

KPSS Şartı Nedir?

Tarım Bakanlığı tercih kılavuzunda tercih yapacak adayların mutlaka 2020 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için p3 puan türünden puan almış olmaları gereklidir.
Not: KPSS Taban puan şartı yer almasa da adayların değerlendirmelerde yüksek puana sahip olanların şansı yüksektir.

KPSS 2022/8 tarihleri; 

ÖSYM 2 Haziran 2022 tarihi ile başlamış olup en geç 9 Haziran 2022 tarihine kadar tercih yapılmış olması gereklidir.
Tercihler ÖSYM resmi internet adresinden yapılır.
 
Not; Tercih ücreti : 30 TL’dir yaptırmayanlar başvurusu geçersiz olur.
 
Detaylar için ;

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI  KPSS 2022/8 TERCİH KILAVUZU

 
 
  
 
KPSS İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ TÜM SORULAR 2022
| Batman Portal – www.batmanportal.com
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.