ÖSYM Yatay Geçiş Hangi Dönemlerde Yapılır / Yatay Geçiş Şartları Nelerdir ?

ÖSYM Yatay Geçiş Hangi Dönemlerde Yapılır / Yatay Geçiş Şartları Nelerdir ?
Yayınlama: 08.10.2023
Düzenleme: 14.10.2023 13:28
997
A+
A-

ÖSYM Yatay Geçiş Hangi Dönemlerde Yapılır / Yatay Geçiş Şartları Nelerdir ?

Yatay geçiş ne zaman yapılır, Ösym yatay geçiş şartları nelerdir, kimler yatay geçiş yapabilir merak ettiğiniz daha fazla bilgi için son kamu haber sitemizde

Yatay Geçiş Kontenjan Listesi Ve Kontenjan Takvimi İçin Tıklayınız
*Yatay Geçiş ile Alakalı Tüm Detaylar YÖK’ün Resmi İnternet Adresinde Yayınlanmaktadır.Detaylar için BURAYA TIKLAYINIZ
NOT: ÖSYM Yatay Geçiş Tarihleri,ÖSYM Yatay Geçiş Kılavuzu Bilgilerine İlgili Üniversitelerin Resmi İnternet Adresi Duyurular Bölümünden Öğrenebilirsiniz.

 

Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılır?
Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?
Yatay Geçiş başvuruları yarıyıl ya da yaz döneminde geçmek istediğiniz üniversitelerin web siteleri aracılığıyla yapılır.

 

Yatay Geçişte Not Ortalaması Kaç Olmalı?
Geçiş yapmak isteyen öğrencilerin not ortalaması en az 2.00 olmalıdır. Fakat kontenjanlı bir alım olacağından ne kadar yüksek bir nota sahipseniz geçiş yapma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

 

Yatay Geçişte Bölüm Değiştirme?
Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız ve bölümler arası bir denklik sağlanıyorsa bir bölümden başka bir bölüme geçme şansınız da bulunmakta.

 

Özel Üniversiteden (Vakıf) Devlet Üniversitesine Geçiş Yapılabilir mi?
Devlet üniversitelerinden özel üniversitelere ya da özel üniversitelerden devlet üniversitelere yatay geçiş noktasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat bazı özel üniversitelerin geçişi engellemek için transkriptleri yatay geçiş başvuru tarihlerinden sonraya bıraktıkları da konuşulanlar arasındadır.

 

Yatay Geçiş’te Hazırlık Sınıfı Okunur mu?
Okuduğunuz üniversitede yok fakat geçmek istediğiniz üniversitede varsa üniversite tarafından yapılan bir yabancı dil sınavına girmelisiniz.

 

Yatay Geçiş’te KYK Bursları Kesiliyor mu?
Kyk bursu alıyor ya da Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurtta kalıyorsanız bir dilekçe yazarak bu haklarınızdan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

 

Yatay Geçiş’te Millilik Bursu Kesilir mi?
ÖSYM tarafından size sağlanan özel haklar üniversite öğrenciliğiniz süresince devam edeceğinden yatay geçiş yapmanız halinde de bu hakları kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

 

Haber takibi için

Telegram gruba girmek için tıklayınız
Facebook İŞKUR VE KAMU İŞ İLANLARIgrubuna girmek için tıklayınız

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.