Otoyollarda hız limiti artırılıyor

Otoyollarda hız limiti artırılıyor
Yayınlama: 14.05.2022
11
A+
A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGRT Haber’de soruları cevapladı. Soylu, otoyollarda hız sınırının 1 Temmuz’dan itibaren artırılacağını açıkladı.
Soylu’nun açıklamasına göre otoyollarda hız sınırı düzenlemesi 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak. Mevcut durumda 120 km olan hız sınırı 140 km’ye çıkarılacak. İdari yaptırım sınırı ise 154 km’ye yükselecek.
Soylu’nun açıklaması şöyle:
“Bir çalışmayı buradan söylemek isterim. Vatandaşımızın da bayramlarda bize ‘Hâlâ 120 km sürat var’ diye söylediği bir çalışma. Cumhurbaşkanımıza arz ettiğimizde ‘Buna devam edin’ dedi. İçişleri bakanının kanunun verdiği yetki çerçevesinde hız limitlerini yüzde 20 artırabilme imkanı var. Burada bizim gözlediğimiz standart karayollarının standardıdır. İnşallah 1 Temmuz itibarıyla böyle bir çalışma yapmaya çalışıyoruz. Ulaştırma bakanımızla da görüştük. Onlar da bize standartlarının ilgili yollarda bunu karşılayabileceğini belirttiler. Biz de hız limitlerini biraz daha artırıyoruz.
 

GEÇERLİ OLACAK OTOYOLLAR VE HIZ SINIRLARI

Şu anda otoyollarda ve otobanlarda 132 km. Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışıyoruz. Bunu 1 Temmuz’a yetiştirme gayretinde olacağız. 120 km sınırı 140 km’ye, yani 20 km’lik opsiyonumuzun tamamını orada kullanacağız.
İdari yaptırım yani ceza sınırı da 154 km. 154 km hız yapabilecekler ama bu 154 km hız yapsınlar demek değildir. Kuzey Marmara Otobanı, İstanbul-İzmir Otoyolu ve Ankara-Niğde Otoyolu. Bu üçünün standartları bunu kaldırabilecek seviyede.
Şanlıurfa’ dan başlayıp Edirne’ye kadar giden bir Anadolu otoyolumuz var. Arada bir Niğde istikameti var. Bu Ankara-Niğde istikametine çıkardığımız istikamet hariç hepsinde de 10 km daha yükseltiyoruz, 130 km’ye çıkartıyoruz. İdari yaptırım sınırını da 143 km’ye çıkartıyoruz. İnşallah 1 Temmuz’ a kadar bu çalışmayı yetiştirip 1 Temmuz’dan itibaren buna ait bir çalışma ortaya koyacağız.”
 
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.