İngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak oldu / Rishi Sunak kimdir?

İngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak oldu / Rishi Sunak kimdir?
Yayınlama: 24.10.2022
91
A+
A-

İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın göreve başladıktan 45 gün sonra istifa etmesinin ardından, iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin yeni lideri belli oldu. Partinin desteğini kazanan Hint kökenli eski Maliye Bakanı Rishi Sunak İngiltere’nin yeni başbakanı oldu.

MUHALEFET PARTİLERİ ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI YAPIYOR

Kral 3. Charles’ın en kısa sürede hükümeti kurma görevini Sunak’a vermesi beklenirken muhalefet partileri ise bir an önce erken seçime gidilmesi çağrısı yapıyor.

 

RISHI SUNAK KİMDİR?

1960’larda Afrika’dan İngiltere’ye göç eden Hint kökenli bir ailenin çocuğu olan Sunak, 1980’de Southampton’da doğdu. Winchester Koljei’nde eğitim gören Sunak, Oxford Üniversitesi’nde Siyaset ve Ekonomi okudu.

Stanford Üniversitesi’nde MBA (İşletme Yüksek Lisans) eğitimini tamamlayan Sunak, 2015 yılında Muhafazakar Parti milletvekili seçildi. Sunak, 2019 yılından itibaren Hazine Baş Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı gibi görevler üstlendi.

Sunak, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da parti liderliğinden istifa etmesinin ardından da başbakanlık için aday olmuş ancak Liz Truss’ın karşısında yenilgiye uğramıştı.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.