Sonbahar ve Kış Mevsimlerinde Saç Bakımı

Sonbahar ve Kış Mevsimlerinde Saç Bakımı
Yayınlama: 13.08.2023
Düzenleme: 14.08.2023 00:12
176
A+
A-

Soğuk Hava ve Saçlarımız…

Kış aylarında her zaman kar ve kar manzaraları ilgimizi çekmektedir. Soğuk havaya maruz kalan saçlarımız zamanla kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Kış manzaraları her ne kadar ilginizi çekse de olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. Soğuk havadan kuruyan saçlar dudaklar ve çatlayan eller tedbir almamızın gerekliliğini belirtiyor.
Kış mevsiminde en sevmediğimiz şey soğuk havanın saçlarımıza zarar vermesidir. Saçlarına önem veren güçlü kadınların en son isteyeceği şey saç kırılmaları ve elektriklenmeleri oluyor. Peki soğuk hava saçlarımızda nasıl bir etki bırakıyor ve soğuk havanın saçlarımıza olumsuz etkileri nelerdir? Gelin hep birlikte bu yazımızda inceleyelim.
Soğuk havanın saçlarınız üzerine bıraktığı olumsuz etki, yeterli önlem alınamadığı takdirde saçların sert ve cansız bir hal almasıdır. Kış ayları boyunca eğer saçlarınızı çok sıcak su ile yıkayıp ardından kurutursanız saçlarınızın parlak görünümü ve canlılığı azalacaktır. Saçların nem ihtiyacını gidermek hem sağlıklı bir şekilde uzamaya devam edecek hem de kusursuz ve parlak bir görünüm elde edecektir. Böylelikle girdiğiniz tüm ortamlarda dikkatleri üstünüze çekmeniz kolaylaşacaktır. Her ortamda saçlarınızın ışıldaması için saçlarınızı beslemeniz gerekiyor. Eğer saçlarınız eski parlaklığını yitirmeye başlayıp mat bir görünüm sağlıyorsa saç bakımlarınızı iki katına çıkarmanız gerekiyor.
 

Nemli ve soğuk havanın rüzgarın saçlarımız üzerindeki bir diğer olumsuz etkisi ise saçlarımızın elektrikleniyor olmasıdır.
Kış aylarında her ne kadar atkı bere gibi aksesuarlar kullanarak soğuktan korunmaya çalışsak da atkı ve bereler ve saçlarımızın elektriklenmesine neden oluyor. Elektriklenen saçlara karşı önlem olarak saçlarınızı saç şekillendirici ürünlerinizle şekil vermeye başlamadan önce durulanmayan ve köpürmeyen saç bakım kremleri uygulamayı deneyebilirsiniz. Besleyici ve onarıcı yapıya sahip olan bu kremler saçlarınızın elektriklenmemesi yönünde büyük yarar sağlayacaktır. Çantanızda krem şeklinde taşıyarak saçlarınızın neme ihtiyaç duyduğunu hissettiğiniz an saçınızın uçlarına uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın kabarmasını bu şekilde önleyerek istediğiniz şekilde şekillendirebilirsiniz. Saçlarınıza her zaman gerekli bakımı uygulayarak daha sağlıklı ve parlak saç görünümleri elde edebilirsiniz.
Soğuk Havanın Saçları Etkilememesine Yönelik Alınabilecek Önlemler
Soğuk ve nemli hava, saçlarımızı kuru ve cansız bir yapıya büründürüyor. Saçlarımızdaki nem oranını büyük oranda düşüren soğuk hava, geride mat ve kuru saçlar bırakıyor. Kış aylarında sıcaklık dereceleri iyice düşmeye başladığı zaman hem cildimiz hem de saçlarımız yüksek oranda nem kaybı yaşadığı için kuruluklar kaçınılmaz oluyor. Tabii ki bu durumda da bir takım önlemler alabilmek mümkündür. Peki saç kurumasına karşı hangi önlemleri almamız gerekiyor?
Saçlarınızın ve cildinizin her zaman yumuşacık kalabilmesi için saç bakımlarınızı doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Nemlendirici saç bakım ürünleri kullanarak saçlarınıza gerekli derecede önem sağlayabilirsiniz. Her zaman nemli kalan saçlarınız soğuk havaya karşı daha dirençli olacaktır. Özellikle kış aylarında içerik olarak besleyici saç serumları ve şampuanlar saçlarınızı hem kökten uca besleyecek hem de gerekli olan nem ihtiyacını ziyadesiyle sağlamış olacaktır. Aynı zamanda saçlarınızı duş sırasında şampuan yardımı ile yıkamadan önce bakım kremi kullanmalı ve haftada en az 2 kere saç bakım maskesi kullanmanız gerekiyor. Biz kesinlikle mucizevi çiçek yağları içeren bakım ürünleri veya zeytinyağı gibi doğal yağlar öneriyoruz. Birbirinden etkili bu doğal yağlar aracılığıyla saçlarınız ilk günkü gibi pırıl pırıl ve yumuşacık bir görünüme kavuşacaktır. Güçlü saçlar daha iddialı ve asil bir duruş sergilemenizi sağlar.
Tüm bunların yanı sıra duş sonrasında saçlarınızı kurulama aşamasında fön makinemizi saçlarınıza zarar vermemesi için soğuk derecede çalıştırmanız saçlarınızın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Soluklaşma ve kırılmaların önüne geçmek için beslenmenize her zaman dikkat etmeniz gerekiyor. Kan dolaşımını yavaşlatan bere seçimlerinden kaçınmanız ve sentetik olmayan ürünleri tercih etmemeniz gerekiyor. Yeterli miktarda sıvı alımı ve saçların sağlığı için yeterli protein içeren besinler tüketmek son derece büyük bir öneme sahip oluyor. Ayrıca saçlarınızı duştan hemen sonra taramamaya özen göstermelisiniz. Çünkü saçlar ıslakken daha fazla kırılgan yapıda olduğu için kırılmalara sebebiyet veriyor. Aynı şekilde sert ve kaba fırçalar saçlarınızın mat ve cansız görünmesine neden oluyor. Bu sebeple kaba fırçalar kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor.
 
 
 
Editör ; Erkan Gün

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Zehra yurt dedi ki:

    saçlarım çok yıpranıyor başka hangi tedbirler alalım