Tasavvufta Kalp Gözü Açılması

Tasavvufta Kalp Gözü Açılması
Yayınlama: 02.09.2023
Düzenleme: 07.09.2023 09:51
321
A+
A-

Tasavvufta Kalp Gözü Açılması

Kalp; bizlerin yaşama bağlanması ve kan akışını sağlaması adına bahşedilmiş önemli bir parçamızdır. Kalp, hepimizde bilmekteyiz ki sevginin ana simgesidir. Kalbimizle hisseder, kalbimizle sever ve çoğu zaman kalbimizin sesini dinleyerek bir takım hayati kararlar alırız. Kalpten duyulacak en büyük sevgi elbet eki Allah sevgisi olmalıdır. Peki, tasavvufta kalp gözü açılması ne demektir? Hepimizde bilmekteyiz ki yaşamda bizlerin görebildiğinin yanı sıra gözlerimizle göremediğimiz varlıklar bulunmaktadır. Bizlerin görebildiği varlıkların yanında göremediklerimiz için göz perdesi ismi verilen olgunun kalkması gerekmektedir.  Bu anlamda kalp gözünün açılması, bir anlamda insanların somut ve soyut varlıkları çıplak gözle görmesi ve bunları kendi içerisinde ayrıştırması olmaktadır. Bizlerin kalp gözünün açılması için Allah’ın bizlere şart koştuğu İslami şartları tamamıyla karşılamamız gerekmektedir. Bu koşulları genel itibarı ile şu şekilde sıralayabilmekteyiz:
-Dünyevi her türlü işten uzak durmak
-Haramdan kaçınmak
-Her anlamda tamamıyla Allah’a Yönelmek
Yani buradan da anlaşılabileceği üzere bir insanının kalp gözünün açılabilmesi için adeta evliya yaşamı sürdürmüş olması gerekmektedir. Bu durum ilk zamanlardan bu yana kalp gözü şeklinde nitelendirilse de kimi tasavvufçular, üçüncü göz veyahut göz perdesi olarak da nitelendirebilmektedir.
 

Kalp Gözü Nasıl Açılır?

Üçüncü göz yani kalp gözü nasıl açılır? Sizlerle maddeler halinde sıralayacağız.
-Kalp gözünün açılması adına yapılması gereken ilk husus, Allah’a takvadır.  Takva, kendisini ve yaşadığı hayatı tüm dış faktörlere karşı çevrelemek, düşünsel, uhrevi ve fizikken tamamen Allah’a yönelmiş bir yaşam biçimi olup bu durumun uygulanması halinde üçüncü göz açılabilmektedir.
-Her ne kadar dinimizde bu işlem yasak kılınsa da kimi zaman büyü yoluyla kalp gözünü açmak mümkün olmaktadır. Fakat bu gibi durumlarda kişi görmeye hazır olamadığı varlıklarla karşılaşabilmektedir. Neticede hem psikolojik sıkıntılar yaşayacak hem de yasak yollarla yapılmış bu işlemde kalp gözü bir daha kapanmayabilecektir.
Tasavvufta kalp gözü açılması adına gerçekleştirdiğimiz tüm bu davranışlardan sonra üç harfliler olarak nitelendirilen cinleri, şeytanları ve kimi zamanda ölülerin ruhlarını görebilmekteyiz.
 

Kalp Gözü Açık Olanlar İnsanların Manevi Hallerini Görebilir Mi?

Allah’ın kalp gözü açık olan kimi veli kulları vardır. Bu veli kullar, kabirdeki ruhları dahi görebilmekte ve hatta onlarla konulabilmektedirler. Bunun yanı sıra asıl konumuz olan kalp gözü açık olanlar insanların manevi hallerini görebilir mi? Sorusuna elbette evet yanıtını vermekteyiz. Zaten kalp gözü, bir anlamda manevi göz olarak nitelendirilmektedir. Bu hususta rahatça söyleyebilmekteyiz ki kalp gözü açık olan insanlar normal bir insanın şahit olamayacağı birçok varlığı görebilmekte, iletişim kurabilmektedir.
Hatta Ehl-i keşfel kubur olarak bilinen zatlar, vefat eden insanların imanlı veyahut imansız olarak gittiklerini görebilmektedirler. Tasavvufta kalp gözü açılması noktasında kimi insanlar cin, ruh gibi varlıkların olmadığına kanaat getirse de aslında bizlerin dışında birçok soyut varlık bulunmaktadır.
 
 
 

Bizi Buralardan Takip Ediniz;

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.