Dünya Genel Siyaset SonDakika

Türkiye ; Ege’ye yeni NAVTEX ilan etti

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz geriliminde sıcak gelişmeler oluyor   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le videokonferans görüşmesi yaptı, Doğu..

Türkiye ; Ege’ye yeni NAVTEX ilan etti

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz geriliminde sıcak gelişmeler oluyor

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le videokonferans görüşmesi yaptı, Doğu Akdeniz´deki gelişmelerin de değerlendirildiği toplantida, Türkiye ve Yunanistan’ın görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifadelerinde bulunulduğunu söylendi.

 

SAKIZ’DAN SONRA İKİNCİ KEZ

 

Türkiye, Limni Adası’nın Lozan ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edildiği için Ege’de yeni NAVTEX ilan etti.

 

24 Eylül saat 11.00’e kadar geçerli olacak.

 

24-25 Eylül’deki AB liderleri zirvesinde önemli adımların atılması beklenirken, Türkiye bir NAVTEX daha yayınladı. Limni Adası için yayınlanan NAVTEX’te Lozan Barış Antlaşması vurgusu yapıldı.

 

Yunanistan’ın Sakız Adası’nı silahlandırmasından sonra verilen ikinci Lozan mesajında, İzmir İstasyonu’ndan yapılan duyuru şu şekildedir:

 

1. LA12-210/20 numaralı NAVTEX mesajı ile Limni Adası 1923 Lozan Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir.

 

2. Bu bildiri 24 Eylül 2020 saat 11.00’de

 

İzmir İstasyonu tarafından yayınlanan NAVTEX’de, Limni Adası’nın Lozan Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsünün ihlal edildiği belirtildi.

Aynı uyarı, kısa bir süre önce de Sakız adası için yapılmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL