Ekonomi Genel

Türkiye normalleşme süreci kapsamında 2 sınır kapısını tekrar açıyor

Türkiye, koronavirüs salgınında dolayı sınırlarını kapatan normalleşme süreci kapsamında tekrar açıyor ,işte açılacak olan iki sınır kapımız.. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Habur ve Gürbulak sınır kapılarının bu hafta açılacağını söyledi,..

Türkiye normalleşme süreci kapsamında 2 sınır kapısını tekrar açıyor

Türkiye, koronavirüs salgınında dolayı sınırlarını kapatan normalleşme süreci kapsamında tekrar açıyor ,işte açılacak olan iki sınır kapımız..

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,

Habur ve Gürbulak sınır kapılarının bu hafta açılacağını söyledi, konuşmaların devamında bulunan bakan,

Haziran ayında ciddi toparlanma beklendiğini söyledi. Sınır kapılarına ilişkin de açıklamalarda bulundu Pekcan, Habur ve Gürbulak kapılarının bu hafta açılacağını açıkladı.

 

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cümlelerin satır başları:

“Haziran ayı itibarıyla Avrupa’nın da kademeli olarak normalleşmesiyle birlikte biz bir toparlanma sürecine gireceğiz. Yerel paralarla ticaret ön plana geçecek, biz de muhataplarımızla bire bir görüşmeler yapıyoruz.

 

“SWAP İÇİN GÖRÜŞMELER YAPIYORUZ”

Swap mekanizmasının hızlandırılarak iş insanlarının da işinin kolaylaştırılması lazım, hem Merkez Bankası hem iş insanlarıyla bir araya gelerek bu süreci takip ediyoruz. Çin ile görüşüyoruz, zaten bir swap anlaşmamız var, bunun kapasitesini artırmamız lazım, Güney Kore, Malezya, Hindistan, Japonya ile de görüşüyoruz.

Bu süreçte bütün dünyada yerel paralarla ticaret artacak. Haziran’dan itibaren ciddi toparlanma bekliyoruz. Sadece bizim değil, iş yaptığımız partnerlerimizin de toparlanması lazım, oralarda da olumlu gelişmeler var. Gümrük birliğinin güncellenmeye ihtiyacı var. Habur ve Gürbulak kapıları bu hafta açılıyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL