Ukrayna Bitcoin alımları kısıtladı

Ukrayna Bitcoin alımları kısıtladı
Yayınlama: 23.04.2022
29
A+
A-

Ukrayna Ulusal Bankası (NBU)kripto para birimi alımlarında büyük kısıtlamalar uygulayarak sıkıyönetim sırasında sermaye çıkışlarını önlemek için atıldı bu adım.
Ukrayna merkez bankası Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini ulusal itibari para birimi Grivnası (UAH) ile satın almalarını yasakladı.
Ukrayna vatandaşları artık Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yalnızca yabancı para birimiyle satın almalarına izin veriliyor ve aylık toplam alımlar 100.000 UAH (3.300 $) ile sınırlı. İlgili limit, uluslararası eşler arası işlemler  geçerli.
Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) Duyuruya göre ,“İlgili değişiklikler, gelecekte kısıtlamaları hafifletmek ve ayrıca Ukrayna’nın uluslararası rezervleri üzerindeki baskıyı azaltmak için gerekli bir ön koşul olan döviz piyasasının iyileştirilmesine yardımcı olacak” elektronik cüzdan mevduatları, döviz işlemleri ve seyahat ödemeleri gibi işlemlerin yanı sıra kripto alımlarını “yarı nakit işlemler” olarak kabul etti. Merkez bankası, bu tür işlemlere kısıtlamalar getirerek sıkıyönetim ortamında ülkeden “verimsiz sermaye çıkışını” önlemeyi istiyor.
 
 
 


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.