Ukrayna’da kripto paralar yasalaştı (kripto haber)

Ukrayna’da kripto paralar yasalaştı (kripto haber)
Yayınlama: 31.03.2022
14
A+
A-

Ukrayna’da kripto paralar yasalaştı (kripto haber)

17.03.2022 tarihinde , ülkenin başkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkenin düzenlenmiş bir kripto pazarını işletmesi için yasal bir çerçeve oluşturan “Sanal Varlıklar Üzerine” adlı yasayı imzaladı.
Ukrayna’da yasal olarak faaliyet gösterebilmek için kripto borsaları ve dijital varlıkları yöneten firmalar hükümete kaydolmak zorunda kalacak ve bankaların kripto firmaları için hesap açmasına izin verilecek.
Yasanın ayrıca Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna ülkenin dijital varlıklarla ilgili politikalarını belirleme, kripto ile uğraşan işletmelere lisans verme ve finansal bir bekçi köpeği olarak hareket etme yetkisi verdiği bildiriliyor. (Aslında, Ukrayna parlamentosu daha önce Eylül ayında kripto para birimini yasallaştıran bir yasayı kabul etmişti, ancak Başkan Zelenskyy, ülkenin kriptoyu yönetmek için yeni bir düzenleyici kurum oluşturmayı göze alamayacağını söyleyerek kısa süre sonra tasarıyı veto etmişti.)
 
Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle, Ukrayna’nın ilk kripto borsası Kuna, artık ülkenin bağışları doğrudan kripto dostu tedarikçilerle harcamasına yardım etmekle sınırlı kalmayacak, kriptoyu çok ihtiyaç duyulan fiat’a dönüştürmekle sınırlı olacak. Bu arada ülke, Ukrayna’nın savaş çabalarına kripto katkılarını Ukrayna Ulusal Bankası’nda depozito için fiat’a dönüştürmek için Bahamalar merkezli borsa devi FTX ile ortaklık kurdu.
 
 

Bizi Buralardan Takip Ediniz;

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.