Üniversite Öğrenci Affı 2022

Üniversite Öğrenci Affı 2022
Yayınlama: 18.11.2022
Düzenleme: 19.11.2022 01:14
463
A+
A-

Geçtiğimiz aylarda TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen öğrenci affı detaylarıyla ilgili açıklama YÖK’ten duyruldu. Yapılan açıklamaya göre; yeni eğitim öğretim yılında üniversitelerine devam etmek isteyen üniversite öğrencilerinin belirtilen suçlar dışında kalması şartı aranıyor. İşte çeşitli nedenlerle eğitimine ara vermek zorunda olan kişiler için okula dönüş yolunu açan düzenleme ile ilgili merak edilenler. Detaylar son kamu haber sitemizde…

 

ÖĞRENCİ AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Devlet Memurları Kanunu ile Yükseköğretim Kanunu’na eklenen öğrenci affıyla ilgili yasal düzenlemenin usul ve esaslarını belirledi. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; üniversiteleri tarafından terör, kasten adam öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarından mahkum olmaları veya Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirlenen suçlar, terör örgütlerine ya da milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen oluşumlara mensubiyeti, sahte evrak kullanarak kayıt yaptırdıkları gerekçeleriyle ilişikleri kesilenler hariç diğer kişiler, söz konusu aftan yararlanabilecek.

 

ÖĞRENCİ AFFI BAŞVURU TARİHİ BİLGİLERİ

5 Temmuz 2022 tarih ve 31887 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Kamuoyunda Öğrenci Affı olarak adlandırılan 7417 Sayılı Kanun  ile 2547 Sayılı Kanun’a Eklenen Geçici 83. maddeden faydalanmak isteyen; 5 Temmuz 2022 tarihinden önce ilişiği kesilen üniversitemiz öğrencileri, en geç 05.07.2022 tarihinden itibaren 4 ay içinde  (07 Kasım 2022 tarihine kadar), kayıtlarının silindiği veya kayıt hakkı kazandıkları Enstitü/ Fakülte/ Yüksekokul veya Meslek Yüksekokuluna başvuru dilekçesi ve istenen belgeler ile başvurmaları ve kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen uygulama esaslarına bağlı olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenime başlayabileceklerdir.

 

05.07.2022 tarihinde askerlik görevini yapmakta olanlar terhislerini takip eden 2 ay içinde kayıtlarının silindiği Enstitü/ Fakülte/ Yüksekokul veya Meslek Yüksekokuluna başvuru formu ve gerekli belgeler ile başvurmaları bu maddede belirtilen haklardan yararlanabileceklerdir. Bu adayların kanunun yayımlandığı tarihte askerlik görevini yapmakta olduklarını ayrıca belgelemeleri gerekmektedir.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun Geçici 83’üncü maddesinde öngörülen başvuru süresi içinde
mücbir sebeplerle başvuramayanların, mücbir sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren bir ay içinde,
sağlık nedenleri ile başvuramayanların ise buna ilişkin heyet raporunu 05/12/2022 tarihi mesai bitimine
kadar ibraz etmeleri halinde bu kanundan yararlanabileceklerine,

Dört büyük açıköğretim fakülteltesi buna dahildir. Kaydınızı sildiyseniz veya kaydınızı yaptıktan sonra okul herhangi bir sebepten dolayı kaydınızı sildiyse yine öğrenci affından yararlanma hakkınız vardır.

Aftan yararlanmak için son tarih 7 Kasım ancak son başvuru tarihi üniversitelere göre değişiyor. 31 Ağustos’ta saat 17.00’ye kadar başvuru yapanlar; 2022-2023 akademik yılı güz dönemine, 1 Eylül 2022 7 Kasım 2022 tarihleri arasında başvuru yapanlar ise bahar dönemine kayıt yapabilecekler.

 

YÖK ÖĞRENCİ AFFI ŞARTLARIYLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN!

 

 

ÖĞRENCİ AFFI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

Ön Lisans ve Lisans Öğrencisiyken İlişiği Kesilenlerden İstenecek Belgeler

Lise Diploması (Dikey Geçiş Öğrencileri için Ön Lisans Diploması)
Son altı ay içinde çekilmiş 1 adet fotoğraf.
Adli Sicil Kaydı (e-devlet üzerinden alınabilir)
Nüfus Cüzdanı fotokopisi
ÖSYS Yerleştirme Belgesi (Ön Lisans ve Lisans programlarına yerleştiği halde daha önce kayıt yaptırmayan öğrenciler için)
Askerlik görevini yapmakta olanlar için askerlik terhis belgesi

 

Not: İstenen belgeler konusunda üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Ayrıntılı bilgi için af başvurusu yapacak kişiler üniversite öğrenci işlerini arayabilir veya üniversite resmi sitesini ziyerat edebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.