Yazın telefonun aşırı ısınmasını önlemek için neler yapılabilir?

Yazın telefonun aşırı ısınmasını önlemek için neler yapılabilir?
Yayınlama: 21.09.2023
Düzenleme: 21.09.2023 15:57
263
A+
A-

Yaz sıcağında sadece vücutlarımız değil elektronik eşyalarımız da artan sıcaklıklardan etkileniyor. Telefonların aşırı ısınması nasıl önlenebilir? haberin detayları son kamu haber sitemizde

 

Sıcak hava dalgalarında nasıl ki bizler normal sıcaklıklara kıyasla yavaşlıyorsak, işlemciler de aynısını yaşıyor. Leeds Beckett Üniversitesi’nden elektrik ve elektronik mühendisi Dr. Roz Wyatt-Millington “Telefonların çalışmasını sağlayan bu çipler, çalışırken ısı üretir” diyor ve ekliyor, “Telefonun ısısı arttıkça bu çipler aşırı ısınıp bozulmamak için kendilerini yavaşlatır.”şeklinde açıklama yaptı.

 

Telefonun ısınmaması için neler yapılabilir?

Telefonu şarjda bırakmayın
Dr. Roz “Telefonlar şarj olurken ısınır. Çok sıcak bir ortamda telefonunuzu şarj ederseniz cihazın daha da ısınmasına yol açarsınız” diyor.

 

Güneş ışığından sakının
“Doğrudan güneş ışığından sakınmak en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri. Telefonu arabada bırakmayın, mümkün olduğunca gölgede kalmasını sağlayın, hatta imkanınız varsa bir pervanenin önüne koyun” diyor Dr. Roz.

 

Çok yüklenmeyin
Telefonun sıcak havada yoğun işlemler yapmamasını da sağlayabilirsiniz. Dr. Roz “GPS veya kullanmadığınız şeyleri kapatın. Ne kadar az uygulama kullanırsanız, telefonunuz o kadar az ısı üretir ” tavsiyesinde bulunuyor.

 

Düşük güç modunu açın
Bunun için telefonunuzun düşük güç modunu da kullanabilirsiniz.Bir diğer tavsiye de telefonunuzu birkaç dakikalığına kapatıp, soğumasını bekledikten sonra tekrar açmak.

 

Buzdolabı veya buzluğa koymayın
Telefonunuzu soğutmak için buz dolu bir poşete koymayı ise düşünmeyin. Ani ısı değişimleri telefonlara zarar verebilir, buzun erimesiyle ortaya çıkacak su da telefonunuzun içine girebilir.

Dr. Roz, telefonların aşırı ısınarak bozulmasını önleyen mekanizmalara sahip olduğunu ve hiçbir şey yapmazsanız son çare olarak bu mekanizmaların devreye gireceğini söylüyor

 

Kaynak: BBC News

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.