Yurtdışından cep telefonu getirenler dikkat bu haber sizi ilgilendiriyor

Yurtdışından cep telefonu getirenler dikkat bu haber sizi ilgilendiriyor
Yayınlama: 07.01.2023
Düzenleme: 07.01.2023 14:09
557
A+
A-

Yurtdışında yaşayan vatandaşların yurda gelirken yanlarında getirdiği cep telefonları ile ilgili yeni düzenleme kasımda uygulamaya girecek.

Yurt dışından getirilen cep telefonlarına ilişkin yeni düzenleme

Ticaret Bakanlığı, yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısının takip edilmesi ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesinin önlenmesine yönelik düzenleme getirdi.

Bakanlığın düzenleme ile ilgili yazılı açıklamasında, yurt dışından gelen yolcuların 3 takvim yılında bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf getirebildiği hatırlatıldı.

Bu telefonlar için “yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılma şartı” da eklendiği belirtilen açıklamada, “Söz konusu uygulama dahilinde, yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. “ şeklinde ifade kullanıldı

Üç yılda bir telefon getirilecek
Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısının takip edileceği belirtilen açıklamada, “ yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca aktarılan veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük sahalarında görevli gümrük muhafaza memurları tarafından gerekli kontrol ve denetim işlemleri gerçekleştirilecek.

Kasım ayında devreye giriyor
Yurtdışından getirilen telefonlarla ilgili yeni düzenleme 1 Kasım itibarıyla uygulanmaya başlanacak.  Böylelikle yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının takibi sağlanarak kişisel muafiyetlerin suiistimal edilmesinin önüne geçilecek.

 

Haberin alındığı kaynak;

https://www.sonhaber.eu/

 

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda yazabilirsiniz !

 

 


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Kelli dedi ki:

    telefonlar çok pahalı millet ucuz dıye yurt dısından alıyor ne yapsınlar