Zincir marketler hakkında yeni bir kural Resmi Gazete’de yayımlandı

Zincir marketler hakkında yeni bir kural Resmi Gazete’de yayımlandı
Yayınlama: 07.12.2022
Düzenleme: 07.12.2022 01:11
223
A+
A-

Ticaret Bakanlığı’nın yeni yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı, zincir mağazalara yönelik yeni kural geldi. Yönetmeliğe göre, zincir mağazalar, satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı’nın sistemine aktaracak.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir.”

 

 

Buna göre; şube sayısı 200’den fazla olan zincir marketler, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı’nın belirleyeceği sisteme aktaracak.

 

 

Bu karar doğrultusunda sizler neler düşünüyorsunuz alta yorum olarak yazabilirsiniz

 

 

 


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.