JN.1 COVID varyantı hakkında bilinmesi gerekenler

JN.1 COVID varyantı hakkında bilinmesi gerekenler
Yayınlama: 29.01.2024
Düzenleme: 29.01.2024 19:48
39
A+
A-

Hastalık Kontrol Merkezleri’nin (CDC) 22 Aralık’ta yaptığı açıklamaya göre, şu anda JN.1, Amerika Birleşik Devletleri’nde dolaşımdaki varyantların yüzde 39-50’sini oluşturuyor ve JN.1 oranının diğer varyantlardan daha hızlı arttığını söyledi. CDC’nin Aralık ayı sonunda Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan vakalarda artış eğilimi olduğunu bildirmesinin ardından birçok eyaletteki yerel yetkililer de sağlık hizmetlerinde maske zorunluluğunu yeniden uygulamaya koyuyor.

 

Buffalo Üniversitesi Tıp ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Şefi Thomas Russo, JN.1 alt değişkeninin BA.2.68 varyantından geldiğini ve bir başka Omicron varyantı olduğunu söyledi.

Bay Russo, The Independent’a JN.1’in BA.2.68’den farklı olduğunu çünkü ekstra bir spike proteinine sahip olduğunu ve araştırmacıların onu ebeveynlerinden daha bulaşıcı hale getirdiğine inandığını söyledi . Ancak bulaşıcılığın artmasının, diğer varyantlardan daha ciddi hastalıklara neden olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Bay Russo, “İnsanların bunun daha ciddi bir hastalığa neden olduğunu düşünmediğimizi fark etmesi önemli” dedi.

DSÖ, JN.1’i “ilgi duyulan bir değişken” olarak sınıflandırırken, kuruluş bunun düşük bir ek halk sağlığı riski oluşturduğunu söyledi.

 

JN.1 VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

JN1 varyantı belirtileri tipik koronavirüs semptomları ile benzerlik göstermektediir. JN.1 varyantının sık görülen belirtileri öksürük, kas ağrıları, titreme, boğaz ağrısı, nefes darlığı, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı olarak sıralanabilir.

JN1 varyantı, daha fazla bulaşıcılığa sahip olduğu düşünülen bir varyanttır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.